گروه خودرویی با بیشترین افزایش ارزش در خودروهای دست دوم

1844
فرشید نورزاده

در حالی که نرخ افزایش در بازار خودروهای دست دوم از اردیبهشت گذشته به 83 درصد رسیده است، مدل هایی که بیشترین افزایش ارزش را داشته اند، سدان های سگمنت C زیر 5 تا 6 سال بوده اند.

مشکل عرضه و تورم بالای خودروهای صفر کیلومتر در حوزه خودروسازی، خودروهای دست دوم را به یکی از سودآورترین ابزار سرمایه گذاری در مدت زمان کوتاه تبدیل کرده است.

بر اساس داده‌های Cardata، قیمت پرفروش‌ترین خودروهای دست دوم در ترکیه بین ماه می ۲۰۲۲ تا می ۲۰۲۳ به طور متوسط ​​۸۳ درصد افزایش یافته است.

در حالی که میانگین قیمت دست دوم در اردیبهشت ماه سال گذشته 411 هزار لیر بود، این رقم در مدت مشابه سال جاری به 754 هزار لیر افزایش یافت.

در این دوره سودآورترین مدل ها سدان های کلاس متوسط ​​بودند.

بر این اساس قیمت خودروهای سگمنت C در سال گذشته 89 درصد افزایش داشته است. قیمت خودروهای دست دوم سگمنت C که در می 2022 به طور متوسط ​​303 هزار لیر لیر بود، در ماه می 2023 به 572 هزار لیر لیر افزایش یافت.

در حالی که سهم خودروهای شاسی بلند در خودروهای صفر کیلومتر بیشتر از خودروهای سدان بود، اشاره شد که خودروهای سدان بیشترین تقاضا را در بازار خودروهای دست دوم داشتند.

مدیر عامل Cardata، Husamettin Yalçin با تاکید بر اینکه سایت های تبلیغاتی نیز در تعیین قیمت ها در 10 سال گذشته در ترکیه موثر بوده اند، گفت: "نمایشگاه ها و گالری ها، یعنی فروشندگان در تعیین قیمت به این سایت های آگهی کار رفته اند. قیمت خودرو مشخص است.»

حسین الدین یالچین گفت که مردم برای حفظ ارزش پول خود در خودروها سرمایه گذاری کردند، زیرا در سال گذشته افزایش بالایی در نرخ ارز مشاهده نشد.

یالچین با اشاره به اینکه این روند پس از انتخابات نیز ادامه خواهد داشت، گفت: کاهش قیمت پیش بینی نمی شود. تقاضا در بازار خودروهای دست دوم همچنان بسیار بالا است. زیرا تعداد خودروهایی که می توان در بازار دوم خریداری کرد. بازار خودروهای دستی قطعی است به موازات افزایش نرخ ارز، قیمت ها افزایش می یابد.

منبع: doviz.com
پیشنهادات