گرم طلا در بازار بزرگ استانبول بیش از 2 درصد کاهش یافت

2505
فرشید نورزاده

در حالی که قیمت طلا در بازارهای جهانی سرکوب شد و دلار آمریکا به بالاترین سطح خود در دو ماه گذشته رسید. از سوی دیگر، بازار بزرگ استانبول بیش از 2 درصد از ارزش خود را از دست داد.

بر این اساس، اونس طلا تا ساعت 15.30 TSI با قیمت 1.956/91 دلار معامله شد، در حالی که طلای گرمی با 0.11 درصد کاهش 1.250/17 لیر قیمت داشت.

از سوی دیگر، قیمت گرم طلا در بازار بزرگ با وجود افزایش قیمت دلار ، با 2.54 درصد کاهش در سطح 1382.01 معامله شد.

پیتر فرتیگ، تحلیلگر شرکت کوانتیتیتیو کامودیتی ریسرچ، گفت: با ابهامات در مورد توافق سقف بدهی بین جو بایدن، رئیس جمهور دموکرات و کوین مک کارتی، جمهوری خواه ارشد کنگره، طلا همچنان تحت تأثیر خریدهای امن است.

بر این اساس، اگرچه «مذاکرات سازنده» روز چهارشنبه برای دستیابی به توافق برای افزایش سقف بدهی 31.4 تریلیون دلاری آمریکا برگزار شد، اما این مذاکرات نتوانست به نتیجه برسد.

اینکه صورتجلسه فدرال رزرو در ماه می نشان داد که هنوز احتمال افزایش نرخ بهره روی میز وجود دارد، به این نکته اشاره کرد که ممکن است فشار بهره بر قیمت طلا برای مدتی ادامه داشته باشد و باعث حفظ فشار بر قیمت ها شود. .

بر اساس ابزار CME FedWatch، بازارها با احتمال 65.8 درصد ثابت نگه داشتن نرخ بهره در ماه آینده و احتمال 34.2 درصد افزایش 25 واحد پایه قیمت گذاری کردند.

راس نورمن تحلیلگر مستقل نیز با بیان اینکه طلا چندان نگران سقف بدهی به نظر نمی رسد، گفت: رویدادها واقعاً از دریچه دلار دیده می شوند، بنابراین افزایش ها محدود است.
آخرین وضعیت بازار داخلی چگونه است؟

در داخل کشور، بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) مطابق با انتظارات، نرخ سیاستی را بدون تغییر در 8.5 درصد نگه داشت.

در شرایطی که شاخص دلار در دو ماه اخیر به اوج خود رسیده و دلار بالاترین قیمت خود را داشته است. وی اظهار داشت که انتظار دارد با توجه به نتایج انتخاباتی که ممکن است در 28 می برگزار شود، نوسانات افزایش یابد.

در بحبوحه این تحولات، طبق آمار هفتگی مانی بانک، ذخایر طلای CBRT از 44 میلیارد و 312 میلیون دلار به 42 میلیارد و 765 میلیون دلار کاهش یافت.

منبع: doviz.com
پیشنهادات