کاهش نرخ دلار در بازار بزرگ

6009
فرشید نورزاده

در حالی که نرخ دلار در بازار بین بانکی ادامه داشت، نرخ دلار که در بازار بزرگ از سطح 22 عبور کرده بود، بار دیگر به سطح 20 کاهش یافت. به این ترتیب شکاف بین نرخ بین بانکی و نرخ بازار بزرگ تقریبا بسته شد.

در حالی که پس از انتخابات به طور ناگهانی نرخ CDS و سپرده افزایش یافت، بانک مرکزی (CBRT) مقررات جدید خود را اعلام کرد که منجر به کاهش جزئی وام های خرده فروشی خواهد شد.

بر این اساس، CBRT دامنه کاربرد تسهیلات امنیتی را گسترش داد و سایر وام های تجاری و وام های مصرفی را نیز شامل شد. CBRT همچنین تصمیم گرفت که برداشت‌های نقدی و هزینه‌های جواهراتی که از طریق کارت‌های اعتباری فردی بالاتر از حد معین انجام می‌شود، باید مشمول تسهیلات اوراق بهادار با نرخ 30 درصد بسته به نوع وام باشد.

از سوی دیگر تحلیلگران اعلام کردند که این اقدام بانک مرکزی باعث کاهش جزئی وام های خرده فروشی خواهد شد. دلیل این کاهش استفاده از اعتبار، تمایل بانک ها به اجتناب از تعهدات خرید اوراق قرضه بود.

بانک هایی که نمی خواهند ریسک ترازنامه خود را با نگهداری اوراق با مقررات CBRT افزایش دهند، نرخ سود سپرده TL خود را تا 40 درصد افزایش دادند.

از سوی دیگر، هزینه استفاده از پیش پرداخت های نقدی در کارت های اعتباری، کمترین وام را در TL با نرخ سود ماهانه 1.36% فراهم می کند. این کانال به کانال استقراضی با بیشترین تقاضای فردی قبل از انتخابات تبدیل شده بود.

از سوی دیگر، ذخایر بانک مرکزی به دلیل فروش طلای اخیر تحت فشار بود. با این حال، به گفته نمایندگان بخش، علاوه بر قطع واردات طلا، تعلیق فروش شمش توسط CBRT; هزینه فیزیکی را کاهش داد. این موضوع باعث شد با وجود افزایش نرخ دلار در بازار بین بانکی، قیمت ها در بازار بزرگ کاهش یابد.

با این حال، تحلیلگران با اشاره به اینکه با وجود کاهش نرخ ارز بازار بزرگ، تقاضای ارز در معاملات آتی در سطح قبل از انتخابات نبود، هشدار دادند که کاهش نرخ ارز در بازار بزرگ ممکن است مستقیماً منعکس کننده تقاضا نباشد.

با توجه به این تحولات، در حالی که دلار/TL بالاتر از سطح 19.70 با نرخ بین بانکی معامله می شد، در بازار بزرگ در سطح 20.05 قیمت گذاری شد.

اینکه دولت جدید چه تغییری در سیاست‌های کنونی به‌ویژه در اقتصاد ایجاد خواهد کرد، بحرانی‌ترین سوال برای بازارها باقی مانده است.

منبع: doviz.com
پیشنهادات