کاهش ارزش لیر ترکیه قبل از انتخابات آتی

5114
فرشید نورزاده

در حالی که کاهش محدود ارزش لیر ترکیه قبل از انتخابات آتی ادامه داشت. با توجه به افزایش تقاضای ارز، کاهش ذخایر بانک مرکزی (CBRT) عمیق تر شده است.

در حالی که گفته می شد با نزدیک شدن به انتخابات تقاضا برای ارز افزایش یافته است، اما داده های اعلام شده از سوی حوزه بانکی و CBRT نیز جدول مربوط به تقاضای ارز را تایید می کند.

بر این اساس، کل ذخایر ناخالص CBRT متشکل از طلا و ارز با کاهش 5.4 میلیارد دلاری در هفته قبل از تعطیلات به 116.1 میلیارد دلار کاهش یافت و به کمترین میزان در سال رسید.

بر اساس داده های CBRT، ذخایر ناخالص ارز در هفته گذشته با 2.5 میلیارد دلار کاهش به 66.9 میلیارد دلار رسید.

با سیاست‌های فعلی، قیمت دلار/TL کمتر از آنچه که باید قبل از انتخابات 24 اردیبهشت بود و افزایش دیدگاه‌ها در مورد لزوم کاهش ارزش TL نیز از عوامل اصلی افزایش علاقه به FX بود. .

با این حال، موسسه مالی بین‌المللی (IIF) اعلام کرد که بدبینی به سطح بسیار بالایی رسیده است و پیش‌بینی کرد که ارزش لیر به اندازه‌ای که انتظار می‌رفت کاهش نخواهد یافت، زیرا انتخابات آتی «پتانسیل پایان دادن به مدل رشد مبتنی بر اعتبار را دارد». بر این اساس، برآورد منصفانه موسسه از USD/TL 21 TL بود.

پس از این پیش بینی خوش بینانه، نظرسنجی های داخلی تصویر متفاوتی را نشان داد. بر این اساس، در نظرسنجی انتظار دلار/TL که توسط فورکس هابر و با مشارکت 3 اقتصاددان انجام شد، میانگین پیش بینی 23.56 و میانگین پیش بینی 25.14 بود.

در نظرسنجی مربوطه، بالاترین و کمترین برآوردها برای نرخ ارز 28.88 و 23 ذکر شده است. در نظرسنجی ماه گذشته بیشترین برآورد 24.81 و کمترین برآورد 15 بوده است.

در راستای این انتظارات، حجم کل حساب‌های KKM که برای جلوگیری از افزایش نرخ ارز آورده شده بود، به سری رکوردهای خود ادامه داد.

بر این اساس، حساب‌های KKM و مشارکت با رسیدن به 1 تریلیون و 979.8 میلیارد لیر در هفته منتهی به 20 آوریل رکوردشکنی کردند.

از سوی دیگر، پیام هایی از مدیریت اقتصاد مبنی بر خروج تدریجی در KKM آمد.

بر این اساس، جودت یلماز، رئیس کمیته برنامه ریزی و بودجه مجلس ملی بزرگ ترکیه گفت: «ما چشم انداز افزایش پس انداز TL را داریم. سپرده‌های ارزی به‌تدریج منقضی می‌شوند، نه یک‌باره.» وی افزود: فسخ تدریجی آن برنامه‌ریزی شده است.

تحول دیگری که بازار ارز در کشور به دنبال داشت، تصمیم دیروز CBRT در مورد نرخ سود بود.

اگرچه رئیس جمهور طیب اردوغان اظهار داشت که تا زمانی که او در قدرت است، نرخ بهره کاهش می یابد، MPC تصمیم گرفت نرخ بهره را در ماه آوریل ثابت نگه دارد.

از سوی دیگر کارشناسان اظهار داشتند که نرخ بهره پس از انتخابات افزایش می یابد و نرخ بهره 25 تا 30 درصد برای کنترل تورم در ترکیه کافی است.

بر اساس نتایج نظرسنجی انجام شده توسط رویترز، پیش‌بینی می‌شود که پس از انتخابات، تورم در ترکیه ممکن است اندکی کاهش یابد و در پایان سال 2023 به 46.4 درصد برسد، اما پس از انتخابات نرخ سیاست‌گذاری به سرعت به 24 درصد افزایش یابد.

منبع: doviz.com
پیشنهادات