پیش بینی نرخ ارز پس از انتخابات : دو سناریو مختلف برای USD/TL

2369
فرشید نورزاده

معاون سابق مدیر کل بانک زراعت و رئیس دپارتمان امور مالی و بانکداری بین المللی در دانشگاه باشکنت پروفسور. دکتر. شنول بابوشکو گفت که در صورت پیروزی ائتلاف مردمی در انتخابات، دلار/TL می تواند به 29 برسد و در صورت پیروزی اتحاد ملت، می تواند بین 19 تا 21 سطح قرار گیرد.

بابوشکو در مورد نرخ ارز از بیرگون به هاوا گوموشکایا اظهار داشت: ماه هاست که نرخ ارز سرکوب شده است و گفت: "8 ماه گذشته بانک مرکزی را بیش از پیش ضعیف کرده است. ذخیره ای باقی نمانده است. در واقع به این نقطه رسیده ایم. او گفت که او نمی تواند آن را تحمل کند.
اسلحه بانک مرکزی تمام شده است

بابوشکو همچنین با بیان اینکه بانک مرکزی به دلیل کاهش ذخایرش سلاح تمام کرده است، گفت: ارزی که در دست بانک مرکزی است موثر نیست، یعنی پول نقد در دستش نیست، به همین دلیل است. از بازار بزرگ ارز جمع آوری می کند، از آنجایی که بانک ها نمی توانند از بانک مرکزی ارز بگیرند، به شهروند می گویند: امروز برو فردا برو، بیا، اگر توازن بازار خراب شود، چنین راهکارهایی پیدا می شود. زمانی که این فشارها پس از انتخابات برداشته شود، بازار ارز به حالت عادی باز می گردد.
برآورد USD/TL برای دو سناریو مختلف برای انتخابات

بابوشکو ضمن به اشتراک گذاشتن پیش بینی نرخ ارز در دوره پس از انتخابات گفت:

"اگر به گزینه اول نگاه کنیم، نرخ ارز تا کنون تحت فشار بوده است. فکر می‌کنم تا پایان سال به حداکثر سطح خود برسد و به 29 لیره لیره برسد. این به صورت تورم برمی‌گردد. اگر نرخ ارز افزایش یابد. تا این سطوح بین 20 تا 30 واحد بر تورم پایان سال تاثیر خواهد گذاشت.

اگر به گزینه دوم نگاه کنیم، اتحاد ملت برنده انتخابات است. من فکر می کنم نرخ ها در همان سطوح باقی می ماند. بین ساعت 19:00 الی 21:00 واقع خواهد شد. سرمایه خارجی در انتظار جدی است."

بابوشکو با یادآوری کمال قلیچداراوغلو، نامزد ریاست جمهوری ائتلاف ملت، گفت: 300 میلیارد دلار سرمایه پاک می شود، گفت: آنها همچنین اشاره می کنند که 300 میلیارد دلار سرمایه خارجی وارد خواهد شد، اما این پول تمام نمی شود. یکباره در یک دوره دو یا سه ساله می آید با این ورودها به نرخ ارز فشار نزولی وارد می کند.

با این حال، این انتظار که 'نرخ ارز به 15 لیر کاهش یابد' محقق نمی شود. اگر این اتفاق بیفتد، سناریویی بدتر از افزایش نرخ ارز به 30 لیر خواهد بود. صادرات به نصف و واردات سه برابر شده است. کسری حساب جاری بدون بودجه می شود. وی گفت: در یک بحران جدی، بحران دیگری را تجربه خواهیم کرد.

منبع: doviz.com
پیشنهادات