پیام تورم از رئیس جمهور اردوغان

3751
فرشید نورزاده

رئیس جمهور اردوغان با بیان اینکه اولویت اول ستاد جدید اقتصاد، تورم است، گفت: موضوع تورم را دوباره تک رقمی می کنیم.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سی امین مجمع عمومی عادی مجمع صادرکنندگان ترکیه و مراسم اهدای جوایز قهرمانان صادرات در استانبول بیانیه ای ارائه کرد.

نکات مهم اظهارات اردوغان به شرح زیر است:

شما با صادراتی که انجام می دهید مظهر دستور پخت داخلی و ملی ما هستید. من می خواهم از همه شما برای حمایت از اقتصاد ما که در ترکیه به آن اعتقاد دارید تشکر کنم. مجمع صادرکنندگان ترکیه خواسته های آنها را به ما رسانده و پیشنهاداتی را ارائه کردند. ما راه حل های دائمی برای مشکلات شما تولید کرده ایم. یک روز گذشت و ما از کشوری به کشور دیگر سفر کردیم تا با شما بازارهای جدیدی پیدا کنیم. در این دوره جدید بدون انتظار قدم هایمان را برداشتیم و بازدیدهایمان را به سرعت آغاز کردیم. ما انواع پیشنهادات را که تجارت خارجی کشورمان را تسریع می کند، ارزیابی کرده ایم. دست در دست و قلب به قلب ترکیه را با بزرگترین دستاوردهای تاریخش در صادرات آشنا کردیم.
''سال 2022 از نظر صادرات به عنوان سال رکورددار ثبت شد''

زمانی که ما 21 سال پیش به قدرت رسیدیم، ترکیه در شوک شدید بحران سال 2001 قرار داشت. سال 2022 به عنوان یک سال رکورد از نظر صادرات به ثبت رسیده است. صادرات کالاهای ما 12.9 درصد افزایش یافت و به 254.2 میلیارد دلار رسید.
تاثیرات منفی زلزله بر اقتصاد ما روز به روز در حال کاهش است.

امسال شروع خیلی خوبی داشتیم. با این حال، زمین لرزه های به مرکزیت قهرمان مرش 11 استان ما را به شدت لرزاند. تاثیرات منفی زلزله بر اقتصاد ما روز به روز در حال کاهش است.
تورم را دوباره تک رقمی می کنیم

موضوع تورم را که مدتی برای ما و کل دنیا دردسرساز شده بود دوباره تک رقمی می کنیم. با رفع بلاتکلیفی انتخابات، دست قوی تری در این زمینه داریم. این موضوع اولویت اول ستاد اقتصاد جدید ما است. در محور رشد به سمت اهدافمان حرکت خواهیم کرد. علیرغم چشم انداز منفی اقتصاد جهانی، ما می خواهیم صادرات خود را در پایان امسال به 265 میلیارد دلار و در سال آینده به 285 میلیارد دلار برسانیم. اقدامات ترکیه در سیاست خارجی تاثیر چند برابری بر صادرات داشت. صادرکننده ما دیگر مجبور نیست ملک خود را در رهن بانک بگذارد. مرکز مالی استانبول پتانسیل جذب سرمایه گذاری خود را افزایش خواهد داد.

منبع: doviz.com
پیشنهادات