پرفروش ترین خودروهای برقی 4 ماهه اول معرفی شدند

3883
فرشید نورزاده

در حالی که گزارش شده بود 28 برند در ترکیه خودروهای دیزلی نفروخته اند، پرفروش ترین خودروهای برقی در 4 ماهه اول سال 2023 معرفی شدند.

بر اساس گزارش امره اوزپینیرچی، توفاش با قراردادی که در اوایل ماه مارس امضا شد، برندهای پژو، سیتروئن، اوپل و دی اس تحت شرکت Stellantis ترکیه را در کنار فیات، آلفارومئو، جیپ و مازراتی که 400 میلیون یورو از آنها را تشکیل می دهد، اضافه کرد.

در پایان 4 ماه اول در ترکیه، تنها 17.8 درصد از کل فروش خودرو دیزل بوده است، در حالی که تعداد برندهای فروش گازوئیل به 16 مورد کاهش یافته است. در حالی که توفاش 48 درصد از خودروهای دیزلی را به تنهایی با فیات Egea که در بورسا تولید می کرد به فروش رساند، این میزان با سایر مارک های Stellantis که در ساختار آن گنجانده شده بود از 84 درصد فراتر رفت.

در پایان 4 ماهه امسال 252 هزار و 819 دستگاه خودرو با 55.7 درصد افزایش به فروش رسید که 67.1 درصد بنزینی، 17.8 درصد گازوئیل، 11.8 درصد هیبریدی و 2.1 درصد برق و 1.3 درصد را خودروهای LPG تشکیل می دهند.
28 برند دیزل نمی فروشند

امروزه 44 برند در انجمن توزیع کنندگان و تحرک خودرو (ODMD) ثبت شده است، از جمله Togg، و 40 مورد از این مارک ها خودروهای بنزینی می فروشند. این نشان دهنده تسمه دیزل به بنزین و افزایش نرخ بالای فروش است. در سال های اخیر، فروش خودروهای دیزلی خون از دست داده است، زیرا عرضه، یعنی تولید به جای تقاضا، در ترکیه کاهش یافته است، در حالی که تعداد برندهای فروش خودروهای دیزلی به 16 برند کاهش یافته است. به عبارت دیگر 28 برند خودروهای دیزلی در ترکیه به فروش نمی رسند.
48 درصد از دیزل Egea

با توجه به جدول تهیه شده توسط EBS Danışmanlık، با استفاده از داده های ODMD، 48 درصد از فروش خودروهای دیزلی در ترکیه امروز شامل فیات Egea، تولید توفاش در بورسا و 84 درصد است که از سال جاری توسط توفاش همراه با فیات ترکیب شده است. گروه Stellantis که شامل پژو، سیتروئن، اوپل، دی اس و آلفارومئو می شود، برندهایی را به فروش می رساند. به عبارت دیگر، با حذف گروه Stellantis (37762)، فروش خودروهای دیزلی در ترکیه به 7188 دستگاه در 4 ماه کاهش می یابد و سهم بازار به 2.8 درصد کاهش می یابد. حتی وقتی فقط Egea را حذف می کنیم، سهم گازوئیل به طور ناگهانی به 9.1 درصد کاهش می یابد.
تعداد برندهای فروش خودروهای برقی به 30 برند افزایش می یابد

با وجود کاهش دیزل، تعداد برندهای فروش خودروهای هیبریدی در ترکیه به 27 برند و تعداد برندهای فروش خودروهای برقی به 20 برند افزایش یافته است. 4 برند از 44 برند فقط برقی می فروشند، در حالی که 16 تای آنها هم احتراق داخلی و هم برقی می فروشند. پیش بینی می شود تا پایان سال جاری و آغاز سال 2024 تعداد برندهای فروش خودروهای برقی از 30 برند فراتر رود. انتظار می رود فولکس واگن، تویوتا، داچیا، جیپ، کوپرا، اشکودا، فورد، نیسان، لکسوس و چری مدل های برقی خود را به زودی عرضه کنند.
برترین برندهای فروش خودروهای برقی در 4 ماه

رنو در پایان 4 ماهه اول بیشترین مدل برقی را در ترکیه فروخت و سهم آن از کل فروش به 3.4 درصد رسید. در حالی که ولوو با 667 دستگاه در جایگاه دوم قرار گرفت، سهم آن 20.8 درصد بود. در حالی که BMW با 639 دستگاه در رتبه سوم قرار گرفت، سهم آن از کل فروش به 9.1 درصد رسید، در حالی که مرسدس بنز با 561 دستگاه به 9.6 درصد رسید. اگرچه 19 دستگاه فروخت، اما برندی که بیشترین سهم الکتریکی را در کل فروش خود داشت جگوار با 63 درصد بود. بدون شک عملکرد تاگ و تسلا که در پایان سال جاری وارد بازار شده اند در افزایش سهم فروش خودروهای برقی در پایان سال موثر خواهد بود.

منبع: doviz.com
پیشنهادات