واکنش نرخ دلار از سوی صادرکنندگان: بسیاری از صادرکنندگان ارز خود را در بازار کاپالی چارشی مبادله می کنند

5001
فرشید نورزاده

صادرکنندگان با بیان اینکه بانک ها پس از فراتر رفتن اختلاف نرخ خرید و فروش ارز از یک لیر در تعیین قیمت دچار مشکل شده اند، اظهار داشتند که پس از فروش 40 درصدی درآمد خود به CBRT به بازار کاپالی چارشی رفته اند.

فراتر رفتن اسپرد خرید و فروش بانک ها در معاملات ارزی از 1.1 لیر باعث شد صادرکننده نتواند بهای تمام شده را محاسبه کند.

احمد حمدی گوردغان، نایب رئیس انجمن صادرکنندگان شرق دریای سیاه در گفتگو با Sözcü گفت: افزایش اختلاف بین نرخ خرید و فروش ارز خارجی باعث ایجاد ابهام در صادرات می شود، آنها در تعیین قیمت ها مشکل دارند و نمی توانند طولانی مدت باشند. اتصالات مدت؛ جک اسکینازی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان دریای اژه نیز گفت: آنها نگران هستند که در صورت ادامه باز شدن نرخ ارز، ممکن است در بازارهای صادراتی زیان وارد شود.

از سوی دیگر، شرف فیات، رئیس مجمع اتحادیه اتاق‌ها و بورس‌های کالای ترکیه (TOBB) گفت: صادرکنندگان نیز تقاضای مهمی برای انتقال مبادلات ارزی از بانک‌ها به  بازار کاپالی چارشی دارند. در هفته‌های اخیر گفت: اختلاف نرخ ارز رسمی با  بازار کاپالی چارشی باید به 5 درصد افزایش یابد و پس از آن بسیاری از صادرکنندگان به صورت فیزیکی به  بازار کاپالی چارشی ارز مبادله می‌کنند.

شرف فیات همچنین گفت: ما شاکی بودیم که به دلیل فشار بر نرخ ارز، شانس خود را برای رقابت با کشورهای خاور دور از دست دادیم و می‌گفتیم ارزش واقعی نرخ ارز نباید زیر 24 تا 25 باشد. مرحله. مدیریت اقتصاد تلاش کرد تا با تغییر 2 درصدی ارز مبادله شده توسط صادرکنندگان نسبت به قیمت ارز اعلام شده از سوی بانک ها، این وضعیت را جبران کند. اما بعد از باز شدن قیچی دیگر جذابیتی نداشت.»

فیات با بیان اینکه پس از افزایش اختلاف نرخ رسمی ارز با بازار بزرگ به 5 درصد، صادرکنندگان باز هم ضرر کردند، گفت: در چند هفته گذشته بسیاری از صادرکنندگان می خواستند به صورت فیزیکی بروند و ارز را در بازار بزرگ مبادله کنند. " او گفت.

وی ادامه داد: اگرچه بر اساس گردش نقدی هر شرکتی متفاوت است، اما صادرکننده تمایل به مبادله فیزیکی ارز در بازار بزرگ داشته است، به جز بخشی که باید با ورود به کشور از بین برود.

بر صادرکننده واردکننده بیشتر تأثیر می گذارد

جک اسکینازی رئیس انجمن صادرکنندگان دریای اژه با بیان اینکه باز شدن قیچی خرید و فروش در نرخ ارز به ویژه کسانی را که بر اساس واردات صادرات دارند، متاثر می‌کند، گفت: اخیراً شکایت صادرکنندگان از این وضعیت افزایش یافته است. حتی صادرکنندگان در بخش کشاورزی نیز با مشکلاتی روبرو هستند. مثلاً از دوستانی که روغن آفتابگردان صادر می کنند شکایت های زیادی دریافت کردیم. آنها می گویند که نمی توانند صادرات داشته باشند.

منبع: doviz.com
پیشنهادات