هشدار جدید بانک مرکزی درباره فروش ارز

5430
فرشید نورزاده

براساس اعلام بانک مرکزی، برخی از فعالان بازار ارزی که بدون توجه به مقررات موضوعه نسبت به فروش ارز، خارج از سامانه‌های رسمی و فراتر از محدوده نرخ‌های مجاز اقدام کرده‌اند تحت عنوان اخلال در نظام ارزی در محاکم قضایی تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

بانک مرکزی درباره فروش ارز خارج از سامانه‌های رسمی و فراتر از محدوده نرخ‌های مجاز به فعالان بازار هشدار داد.

این بانک در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که حسب گزارش اعتراض‌های واردکنندگان، برخی از فعالان بازار ارز از جمله شرکت‌های صرافی و صادرکنندگان کالا و خدمات (عرضه کنندگان ارزی) بدون توجه به مقررات موضوعه نسبت به فروش ارز، خارج از سامانه‌های رسمی و فراتر از محدوده نرخ‌های مجاز، اقدام کرده‌اند.

بدیهی است هرگونه تخطی و تعدی شرکت‌های صرافی و صادرکنندگان از نرخ‌های اعلامی یا خرید و فروش ارز خارج از سامانه‌های مجاز اعلامی توسط بانک مرکزی، با اقدامات نظارتی قاطع بانک مرکزی، مراجع قضایی و امنیتی مواجه شده و منجر به سلب صلاحیت مدیران عرضه‌کنندگان ارز و ابطال مجوز صرافی‌های متخلف می‌شود. همچنین متخلفین تحت عنوان اخلال در نظام ارزی نیز در محاکم قضایی تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

براساس اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، به منظور پایش فعالان بازار ارزی کشور، بازرسی‌ها و نظارت‌های محسوس و نامحسوس توسط بازرسان بانک مرکزی و مراجع انتظامی و امنیتی در دستور کار قرار دارد و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، مرتکبین با شدیدترین برخوردهای ممکن مواجه خواهند شد.

منبع:
پیشنهادات