نگاه به حقوق بازنشستگی پس از افزایش کارمندان دولت

1076
فرشید نورزاده

عدم گنجاندن آیین نامه بازنشستگان در طرح پیشنهادی قانون در خصوص افزایش حقوق کارمندان، باعث افزایش سوال بازنشستگان شد. در شرایط فعلی، کارمندان بازنشسته دولتی، بازنشستگان SSK در ماه جولای چقدر حقوق دریافت خواهند کرد؟

پس از مشخص شدن افزایش های رسمی، نگاه ها به آیین نامه ای معطوف شد که برای بازنشستگان تنظیم می شود.

طرح قانون تعیین کننده افزایش کارکنان دولت دیروز به مجلس ارائه شد. با این حال در این پیشنهاد برای بازنشستگان پیش بینی نشده بود.
ممکن است سقوط کند

طرح افزایش حقوق بازنشستگان را می توان به این پیشنهاد اضافه کرد که بحث آن از فردا در کمیسیون آغاز می شود. با این حال، طبق اطلاعات به دست آمده توسط NTV، پیش بینی می شود مقررات مربوط به حقوق بازنشستگی در دوره پاییز انجام شود.

در مطالعاتی که قرار است از پاییز تا پایان سال انجام شود، افزایش تدریجی بازنشستگان وجود خواهد داشت و در صورت عدم اقدام جدید در این دوره قانونی، اولین تقویم اواسط مهرماه به چشم می خورد.
بازنشستگان SSK و BAĞ-KUR چقدر افزایش خواهند داشت؟

بازنشستگان SSK و Bag-Kur دو بار در سال افزایش حقوق دریافت می کنند. نرخ تورم 6 ماهه عامل تعیین کننده در افزایش بازنشستگان است. بر اساس داده های موسسه آمار ترکیه (TUIK)، تورم در 6 ماهه نخست سال 19.77 درصد بوده است.

در صورتی که ترتیب دیگری اتخاذ نشود، مستمری بازنشستگان SSK و Bag-Kur 19.77 درصد افزایش می یابد.
نرخ افزایش بازنشستگان کشوری چقدر است؟

در طرح قانوني كه براي افزايش كاركنان تهيه شده، مقرراتي در مورد بازنشستگان دولتي وجود ندارد.

در شرایط کنونی بازنشستگان کارمند کشوری با توجه به تفاوت قراردادهای دسته جمعی و تورم، در نیمه دوم سال 17.55 درصد افزایش خواهند داشت.
کمترین مستمری مستمری کارمندان دولت چقدر خواهد بود؟

پس از افزایش 17.55 درصدی، کمترین مستمری کارکنان دولت از 7 هزار و 901 لیر به 9 هزار و 288 لیر افزایش می یابد.

منبع: doviz.com
پیشنهادات