نظر کارشناسان: آیا صعود بورس استانبول ادامه خواهد داشت؟

1162
فرشید نورزاده

در بورس استانبول، شاخص BIST 100 برای اولین بار در تاریخ خود از مقاومت روانی 6000 واحدی عبور کرد و به بالاترین حد خود رسید. بنابراین، کارشناسان در برابر رشد بورس که پس از افزایش قیمت دلار از قله تاریخی خود به لحاظ دلاری فاصله گرفت، چه گفتند؟

در افتتاحیه دیروز، شاخص BIST 100 با رشد 1.88 درصدی نسبت به بسته شدن قبلی، به 5867.23 واحد رسید و با تاثیر شتاب خرید از آستانه 6000 واحدی عبور کرد و بر مبنای TL به بالاترین سطح تاریخ خود رسید.

از سوی دیگر تحلیلگران گام های مدیریت جدید اقتصاد، افزایش نرخ ارز، ورود خارجی ها هرچند جزئی به بورس و افزایش ریسک پذیری در بازارهای جهانی در هفته گذشته را از دلایل اصلی دانستند. این افزایش

با این حال، علیرغم این افزایش ها، شاخص BIST 100 به دلیل افزایش شدید نرخ ارز پس از انتخابات به کاهش ارزش دلاری ادامه داد.

از سوی دیگر کارشناسان با تاکید بر مشاهده ورودهای خارجی در بورس که در تلاش برای جبران زیان TL است، اظهار داشتند:
"بازار سهام برای سرمایه گذارانی که از ارز خارجی به TL برمی گردند جذاب است"

اورن کیریک اوغلو، بنیانگذار و استراتژیست مشاور مالی Orca Marco

با افزایش نرخ ارز، خروج ارز و بازگشت به TL و بهره مندی از نرخ بالای سپرده جذاب شد. زیرا با نشانه‌های عادی‌سازی در سیاست‌های پولی، دیگر انتظار نمی‌رود نرخ ارز با سرعت گذشته افزایش یابد. در فصل تابستان نیز ورود ارز به سامانه رصد می شود. با این حال، بازار سهام هنوز یک جایگزین جذاب برای دارندگان پس‌اندازی است که از ارز خارج نمی‌شوند و سپرده‌های TL را ترجیح می‌دهند. علاوه بر این، ممکن است برخی از منافع خارجی سوداگرانه وجود داشته باشد.

این احتمال وجود دارد که این شاخص از نظر دلاری به سطح قبلی خود برسد و به سطح 6500 برسد.
"این مراحل فشار بر بازار را کاهش داد"

سرهان گوک، مدیر صندوق سرمایه گذاری آریستا

دلیل اصلی تداوم حرکت شاخص این است که همزمان با از بین رفتن بلاتکلیفی انتخاباتی، مدیریت جدید اقتصاد برای کاهش فشار ناشی از ریسک‌های سیستماتیک به‌ویژه ذخایر بانک مرکزی و سیاست ارزی گام‌هایی برداشته است. حرکت دلار/TL به طور مثبت بر چشم انداز سود بخش ها و شرکت هایی با درآمد ارز خارجی یا درآمد شاخص ارز خارجی، به ویژه سهام خطوط هوایی، در BIST تأثیر گذاشت. علاوه بر این تأثیر، برای پس‌اندازهایی که پس‌انداز خود را در سرمایه‌گذاری‌های شاخص ارزی نگه می‌دارند، جایگزین بهتری شده است تا پس از بازدهی حاصل از ابتدای سال، با تغییر نرخ ارز بالا به TL، در BIST سرمایه‌گذاری کنند.

سطح مقاومت فنی کوتاه مدت 6700 است.

اگر ترازنامه های اعلامی نیمه تیرماه به خصوص بخش بانکی انتظارات را برآورده نکند، ممکن است شاهد سود فروش باشیم.
این حرکت در بازار سهام برای مدتی ادامه خواهد داشت.

Soner Kuru، معاون مدیر کل سرمایه گذاری Marbaş

در بورسا استانبول شاهد بازار پرشور خرید در اولین روز معاملاتی بعد از جشن هستیم. این حرکت از نظر عوامل اقتصادی اساسی و روانشناسی سرمایه گذار دارای دو پویایی فرعی است. وقتی به ترکیب کلان در اقتصاد نگاه می کنیم. ما شاهد انقباض آهسته تر از انتظار بازار در مسیر افزایش نرخ بهره هستیم. احتمال تاثیر منفی احتمالی سود بر بازار سهام کاهش یافته است. این که مقررات مربوط به بانکداری در حال کاهش است، فشار را در آنجا کاهش می دهد و تخفیف در این بخش همچنان به چشم سرمایه گذاران می زند. از سوی دیگر، بخش هایی مانند هوانوردی، حمل و نقل و خودروسازی در دوره پرقدرتی قرار دارند.

افزایش حداقل دستمزد بالاتر از نرخ تورم بود که ما آن را از نظر مخارج برای شرکت ها مثبت می دانیم و نشانه آن است که برای مدتی تورم در زندگی ما ادامه خواهد داشت. بسیاری از این تحولات قبل از جشن در زندگی ما وجود داشت و سطوح رکورد قبلاً در بازار سهام تجدید شده بود. دلیل اینکه چرا این جنبش امروز با قدرت ادامه می‌یابد کمی بیشتر به روانشناسی و ادراک سرمایه‌گذار مربوط می‌شود.

با بازگشت تعطیلات، می بینیم که پس انداز کنندگان برای ارزیابی موقعیت ها و فرصت های جدید به بازار می آیند. وقتی به آمار خود در طول روز نگاه می کنیم، مشاهده می کنیم که تعداد سرمایه گذاران آنلاین در این پلتفرم بالاتر از روزهای عادی است. انتظار داریم این حرکت در بورس برای مدتی ادامه داشته باشد. تعیین اهداف در محیط های تورمی دشوار است، اما یادآوری سال 2022 به ویژه مفید است. تجمعی که سال گذشته برگزار شد دقیقا پس از تعطیلات عید سعید قربان آغاز شد. ممکن است وضعیت روانی مشابهی وجود داشته باشد، اگرچه نه چندان قوی.

منبع: doviz.com
پیشنهادات