نرخ دلار در ترکیه تقاضای سرمایه گذاران را برای 'Tether' افزایش داد

1393
فرشید نورزاده

در حالی که ترکیه به یکی از کشورهایی تبدیل شده است که مالکیت ارزهای دیجیتال بالایی دارد. علاقه به سرمایه‌گذاری تتر که پس از قیچی‌هایی که در معاملات ارز به وجود آمد، قیمت آن به دلار ثابت شد، شروع به افزایش کرد.

تقاضای داخلی برای تتر، یک دارایی رمزنگاری با پشتوانه دلار معروف به استیبل کوین، در اوایل ماه مه افزایش یافت و پس از انتخابات همچنان بالا بود.

از سوی دیگر، لیر ترکیه در هفته گذشته در حالی که سطوح پایین تاریخی خود را در هفته گذشته مشاهده کرد، 11 درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داد و نرخ دلار/TL هفته را در 23.38 بسته شد.

کاهش شدید ارزش لیر ترکیه، سرمایه گذاران را به سمت کانال های جایگزین سوق داد. طبق داده‌های بلومبرگ از Kaiko، معاملات با لیر در بازار کریپتو 10 درصد از کل حجم معاملات دارایی‌های کریپتو در اوایل ژوئن را تشکیل می‌داد. این رقم در ابتدای سال 2023 به 4 درصد رسید. حجم معاملات جهانی کریپتو از مرز 1 تریلیون دلار در روز گذشت.

از سوی دیگر، طبق داده‌های CoinMarketCap، سهم تتر از حجم معاملات در BTCTurk ترکیه به 20 درصد در مقایسه با 1 درصد در بایننس افزایش یافته است. این نشان می دهد که تقاضا برای استیبل کوین در بازارهای ترکیه همچنان قوی است.
خرید ارز و طلا با لیر سخت شد

Ebru Güven، بانکدار و مدرس سابق، در گفتگو با بلومبرگ، گفت که مقررات وضع شده توسط آژانس های نظارتی در تجارت ارز، خرید دلار یا طلا با لیر را دشوار می کند.

سرمایه‌گذاری در استیبل کوین‌ها به مردم اجازه می‌دهد تا ارزش ثروت خود را حفظ کنند و به عنوان یکی از راه‌های محافظت از دارایی‌ها در شرایطی که تورم اینقدر بالاست دیده می‌شود. "این تنها انگیزه مردم برای خرید استیبل کوین در حال حاضر است."

سال گذشته کسانی که می خواستند در برابر تورم محافظت کنند به بورس پناه بردند. بر این اساس بورسا استانبول بیشترین ارزش را در بین بازارهای سهام جهان به دست آورد.

با این حال، سرمایه‌گذاران با وجود نوسانات بالا به علاقه خود به بخش کریپتو ادامه دادند تا از خود در برابر تورم بالا در خارج از بازار سهام محافظت کنند. بر این اساس، ارزهای رمزپایه ای که سرمایه گذاران بیشترین علاقه را نشان دادند، استیبل کوین هایی مانند USD Coin (USDC) و Tether (USDT) بودند.

کارشناسان بیان می‌کنند که این استیبل کوین‌ها به دلار ایندکس می‌شوند و اسپرد معاملاتی نسبتاً پایین، مهم‌ترین عوامل در ترجیحات افراد است.

از سوی دیگر، استیبل کوین ها به طور خلاصه به عنوان "دارایی های رمزنگاری شده که ارزش آنها به دارایی هایی مانند پول یا فلزات گرانبها نمایه می شود" تعریف می شوند. استیبل کوین‌ها که برای محافظت از خریداران در برابر نوسانات قیمت راه‌اندازی می‌شوند، به‌عنوان «پناهگاه امن» بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شوند.

منبع: doviz.com
پیشنهادات