نرخ دلار در بازار بزرگ استانبول دوباره به بالای ۲۱ لیر رسید

1990
فرشید نورزاده

در حالی که روز چهارشنبه روند افزایشی نرخ ارز ادامه داشت، مشاهده شد که نرخ دلار در بازار بزرگ از سطح 21 لیر بالاتر رفت.

پس از اتمام دور اول انتخابات، شکاف بین نرخ ارز بین بانکی (بین بانکی) و بازار بزرگ که به سرعت کاهش یافته بود، مجدداً قبل از انتخابات دور دوم باز شد.

بر این اساس در حالی که دلار تا ساعت 11.30 امروز با قیمت 19.88 معامله می شد، در بازار بزرگ 21.35 قیمت داشت.

 یورو در حالی که در معاملات بین بانکی در سطح 21.46 معامله می شد، در بازار بزرگ 22.95 قیمت داشت.

در حالی که نوسانات نرخ دلار قبل از انتخابات ادامه داشت، پیش بینی کارشناسان اقتصادی از نرخ ارز نیز افزایش یافت. بر این اساس، آخرین برآورد از سوی اقتصاددان سلچوک گچر به دست آمد.

سلچوک گچر با توجه به سناریوهای بدبینانه ای که تاکنون به اشتراک گذاشته است، در ویدئوی خود با عنوان «داستان حداقل دستمزد بر حسب دلار طی سال ها» گفت: در حالی که ارزش دلار در سطح جهانی کاهش می یابد، در ترکیه همچنان به افزایش خود ادامه می دهد و هشدار داد که سطح 35 TL ممکن است دیده شود.

علی بهار، نماینده بازرگانی اتاق بازرگانی و صنعت آنتالیا (ATSO) اعلام کرد که عدم قطعیت در نرخ ارز و مشکلات دسترسی به نرخ بهره از مشکلات اولیه اقتصاد ترکیه است.

متأسفانه اعضای ما که نمی‌توانند ارز مورد نیاز خود را از بانک‌ها دریافت کنند، مجبور به پرداخت نرخ‌های بالای بازار آزاد هستند.

اکنون باید از فشار بر وام ها کاسته شود و اقدامات تسهیل کننده به سرعت اجرا شود و عوامل پیچیده دسترسی به منابع مالی از بین برود.

دلیل اصلی کسری بالای تجارت خارجی، ناتوانی در افزایش صادرات نیست، بلکه افزایش بی رویه واردات است. این واقعیت که وضعیت فعلی نرخ ارز و نرخ سود در بازارها واقعی به نظر نمی رسد، مهم ترین دلیل منفی شدن اعتماد به اقتصاد است.

منبع: doviz.com
پیشنهادات