نرخ ارز صنعت سوخت را نیز سردرگم کرد

6919
فرشید نورزاده

افزایش اختلاف نرخ رسمی ارز با نرخ بازار و افزایش خرید و فروش بانکی نیز باعث سردرگمی در حوزه سوخت شد. بر این اساس، شرکت های واردکننده اعلام کردند که نگران وضعیت این بخش هستند.

پیش از انتخابات 24 اردیبهشت، افزایش شکاف بین نرخ رسمی و نرخ بازار در بازار ارز به طور مستقیم بر حوزه سوخت نیز تأثیر گذاشت.

در حالی که نرخ رسمی فروش دلار که نشان دهنده بانک مرکزی (CBRT) است نزدیک به 19.42 بود، نرخ فروش دلار بانک ها 20.50 معامله شد.

به گزارش امره دیویچی، بخش سوخت که قیمت گذاری فروش خود را بر اساس فرمول تعیین شده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات بازار انرژی و نرخ ارز رسمی انجام می دهد، به شدت تحت تاثیر این وضعیت بی سابقه در بازار ارز قرار گرفت.

بر این اساس، شرکت‌های عرضه‌کننده که در حین واردات شروع به دریافت 20.50 دلار از بانک کردند، شروع به انعکاس این موضوع به شرکت‌های توزیع سوخت کردند.
قیمت سوخت چگونه محاسبه می شود؟

هنگام محاسبه قیمت بنزین و گازوئیل در ترکیه؛ با اضافه شدن سهم SCT و EMRA به قیمت پالایشگاه معاف از عوارض، قیمت فروش پالایشگاه بدون مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد.

هنگام محاسبه قیمت پالایشگاه بدون عوارض گمرکی، قیمت های روزانه محصولات مدیترانه CIF منتشر شده در بازار مدیترانه-ایتالیا و نرخ دلار روزانه رعایت می شود و سقف فروش معاف از عوارض پالایشگاه با تفاوت تغییر قیمت مشخص به دست می آید.

منبع: doviz.com
پیشنهادات