قیمت دلار در بازار بزرگ از 21 لیر گذشت : نوسانات نرخ ارز به اوج 16 ماهه رسید

4235
فرشید نورزاده

در حالی که دلار در معاملات بین بانکی به مرز 19.60 نزدیک شده بود، در بازار بزرگ در سطح 21.25 قیمت گذاری شد. نوسانات دلار به بالاترین سطح در 16 ماه گذشته رسیده است.

در حالی که افزایش دیدگاه ها مبنی بر اینکه دلار قبل از انتخابات کمتر از آنچه باید قیمت داشت و باید ارزش آن کاهش یابد، عامل اصلی افزایش علاقه به ارز بود، سناریوهای بازار بانک های خارجی پس از انتخابات نیز شتاب گرفت.

بر این اساس، اقتصاددانان بانک آمریکا پیش بینی کردند که در صورت پیروزی اپوزیسیون در انتخابات، بازده اوراق قرضه 10 ساله در محیطی که نرخ سیاست 50 درصد است به 30 درصد خواهد رسید. این بانک همچنین تخمین زد که ارزش منصفانه به دلار/لیر 24 باشد.

همچنین مشاهده شد که با نزدیک شدن به انتخابات، نوسانات دلار افزایش یافت. بر این اساس، نوسانات دلار با توجه به تحولات صحنه سیاسی به بالاترین حد خود در 16 ماه گذشته رسیده است.

در نهایت با اعلام محرم اینجه، رئیس حزب کشور مبنی بر کناره گیری وی از نامزدی ریاست جمهوری، نوسانات دلار  افزایش یافت و صبح امروز پس از تکمیل سطح 12.67 درصدی در روز پنجشنبه به 88.3 رسید.

با تأثیر تحولات صحنه سیاسی، سیر پویایی در سایر دارایی ها نیز مشاهده شد، در حالی که حق بیمه ریسک ترکیه برای اولین بار از دسامبر 2022 به زیر 500 واحد پایه رسید و به 487 واحد پایه کاهش یافت.

از سوی دیگر، بانک مرکزی جمهوری ترکیه سود پرداختی به ذخایر ارزی که نزد خود دارد افزایش داد.

بر این اساس، بانک سود پرداختی به ذخایر آزاد ارزی نزد خود را 25 واحد پایه از 4.50 درصد به 4.75 درصد افزایش داد.

منبع: doviz.com
پیشنهادات