قانون جدید؛ مراقب پول‌های واریزی به حسابتان باشید

4308
فرشید نورزاده

سازمان امور مالیاتی از وضع قانون جدید درباره پول های واریزی به حساب تجاری و غیر تجاری خبر داده است.

سازمان امور مالیاتی تکلیف مالیات از حسابهای تجاری رو روشن کرد و به مدعیان مالیاتی توصیه کرده که فقط مبالغ ناشی از فعالیتهای اقتصادی و تجاری را به حسابهای تجاری خودشون واریز کنند ، چرا که همه وجوه واریزی به این حسابها مبنای محاسبه مالیات قرار میگیره ، یعنی قراره کلیه وجوه واریزی به حسابهای تجاری افراد از روشهای مختلف مثل درگاههای الکترونیکی پرداخت ، دستگاههای کارتخوان ، کارت به کارت ، ساتنا ، پایا و غیره به عنوان فروش و درآمد تلقی بشن . 

البته این به معنای اون نیست که قرار از تمامی پولی که به حساب فرد واریز میشه مالیات گرفته شه این واریزیها درآمد محسوب میشن ، اما از سود درآمد مالیات گرفته میشه ، همچنین اگر کسب و کاری تاکنون مالیات پرداخت میکرده قرار نیست از تراکنشهایش به صورت جدا مالیات گرفته بشه ، بررسی تراکنش ها قراره ابزاری باشه برای شفاف شدن اظهار نامه های مالیاتی که میتونه هم درآمد واقعی کسب و کارهارا نشان بده و هم جلوی فرار مالیاتی کسب و کارهایی که تا حالا مالیت نمیدادند را بگیره .

 این سازمان اعلام کرده حسابهای بانکی غیر تجاری به صورت مستمر پایش میشه و چنانچه مبالغی بابت فعالیتهای تجاری به اونها واریز میشه ، اما تو اظهارنامه های مالیاتی ابراز نمیشه به عنوان درآمد کتمان شده تلقی و مشمول مالیات و جریمه میشه .

 پیش از این شورای پول و اعتبار با مصوبه ای اعلام کرده بود که اگه تعداد دفعات واریز به حسابهای متعلق به به فرد در ماه بیش از 100 مورد و مجموع واریز بیش از 35 میلیون تومان باشه حساب فرد مشکوک به تجاری شناخته شده و از سوی بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی معرفی میشه .

میزان مالیات هر ساله در بودجه سنواتی تعیین میشه اما 15 ، 20 ، تا 25 درصد برای کسب و کارهای خورد هست که با در نظر گرفتن سود و معافیتها تعیین میشه ، و برای حقوقی ها بدون معافیت 25 درصد 

منبع:
پیشنهادات