فروش خودروهای برقی در ترکیه 5 برابر شد، غول های جهانی صف آرایی کردند

2428
فرشید نورزاده

بازار خودروهای برقی در ترکیه به صورت ماهانه به رشد خود ادامه داد.

بازار خودروهای برقی در ترکیه به صورت ماهانه به رشد خود ادامه داد. در بازه زمانی دی تا فروردین، فروش خودروهای برقی با افزایش 5 برابری نسبت به سال قبل به 7 هزار و 527 دستگاه رسید. خودروهای برقی سهم خود را در کل فروش خودرو به 3 درصد افزایش دادند. افزایش داده های بازار توجه شرکت های جهانی را به ترکیه معطوف کرده است.

فروش خودروهای برقی در ترکیه از ابتدای سال به طور پیوسته افزایش یافته است. از آنجایی که مشکلات زیرساختی، خدمات و شارژ روز به روز برطرف می شود، علاقه به خودروهای الکتریکی به سرعت در حال افزایش است. در 4 ماه گذشته 7 هزار و 527 خودروی برقی فروخته شد.

سهم خودروهای برقی از کل فروش خودرو به 3 درصد افزایش یافت. سهم خودروهای برقی در فروردین ماه با فروش 2 هزار و 857 دستگاهی به 3.69 درصد افزایش یافت. بر اساس اطلاعات گردآوری شده از داده های ODMD، فروش خودروهای برقی در ترکیه در بازه زمانی ژانویه تا آوریل 442 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و به 7 هزار و 527 دستگاه رسیده است. بازار خودروهای برقی در دوره ژانویه تا آوریل 2022، 1388 بوده است.

اشتهای برندهای جهانی که فکر می کردند با ورود خودروی داخلی توگ به جاده ها زمان عادت به خودروهای برقی در ترکیه کوتاه می شود، اشتها را بیشتر کرد. پس از تسلا، که در جهان بسیار شناخته شده است، شرکت های مستقر در چین شروع به تجربه تحرک «ترکیه» کردند. پس از تسلا که در ماه های گذشته فعالیت خود را در ترکیه آغاز کرد و آماده تحویل اولین خودروهای خود در ماه جاری شد، این خودروساز چینی وارد عمل شد. Leapmotor مستقر در چین، خودروی الکتریکی جدید خود T03 را برای فروش در ترکیه عرضه کرد.

"این امکان را می دهد تا برای 5 نفر به طور همزمان سفر کنید"

محمود اولوباش، مدیر عامل شرکت توزیع کننده این برند در ترکیه، گفت: "از امروز تحویل را آغاز می کنیم. این وسیله نقلیه که 417 کیلومتر برد شهری دارد، برای 5 نفر طراحی شده است. ماشینی که می تواند به حداکثر سرعت برسد. 130 کیلومتر، با هدف ایجاد یک گزینه جدید در بازار است."

2 هزار دستگاه خودرو تا پایان سال تحویل می شود

اولوباش با بیان اینکه این وسیله نقلیه برای استفاده شهری ایده آل است و ممکن است در ترکیه آن را بسیار دوست داشته باشد، گفت: "خودرویی با برد خوب. به طور متوسط ​​10.1 کیلووات در هر 100 کیلومتر مصرف می کند. ما تا پایان سال 2000 وسیله نقلیه تحویل خواهیم داد. امسال برنامه‌های لجستیکی را انجام داده‌ایم، برای یافتن وسیله نقلیه مشکل داریم.» «از اسفند ماه پیش‌سفارش‌ها را شروع کردیم، حدود 10 هزار فرم درخواست پر شد، اما کسانی که پرداخت کردند به 2000 نفر نرسیدند. ما مطالبات را به ماه ها تقسیم کردیم، روند را به طور متعادل مدیریت می کنیم تا کسی را بدون وسیله نقلیه رها نکنیم. اکنون تحویل را آغاز کرده ایم."

بازار خودروهای برقی به 39 هزار رسید

اولوباش با بیان اینکه فروش خودروهای برقی در ترکیه تا پایان امسال به 40 هزار دستگاه خواهد رسید، گفت: انتظار داریم امسال 39 هزار خودرو داشته باشیم و در مجموع 6 هزار خودرو را هدف گذاری کرده ایم که معادل 15 درصد بازار در سال جاری است. سهم فروش خودروهای برقی از کل فروش تا پایان سال 8 درصد است. ما انتظار داریم این نرخ در سال آینده به 20 درصد افزایش یابد. اکثر خودروهای خریداری شده از سال 2030 100 درصد برقی یا قابل شارژ خواهند بود. هیبریدها،» او گفت.

مالیات اضافی بر خودروهای وارداتی از چین می تواند راه را برای سرمایه گذاری هموار کند.

از سوی دیگر، اولوباش با بیان اینکه مالیات اضافی گمرکی باید از منظر دیگری مورد بررسی قرار گیرد، خاطرنشان کرد: ممکن است برندهای خارجی را به ایجاد کارخانه در کشور ما سوق دهد. اولوباش گفت: "با برنامه ریزی صحیح تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری، خودروسازان از چین و اروپا می توانند در ترکیه سرمایه گذاری کنند. ما باید در اینجا کمی بیشتر کار کنیم. کار و تمایل ما برای ایجاد یک مرکز تولید در ترکیه ادامه دارد. وضعیتی وجود ندارد. ،" او گفت.

T03 با 799 هزار لیر لیر با 40 درصد عوارض گمرکی اضافی برای خودروهای برقی وارداتی از چین به کاربران ترکیه فروخته می شود.

منبع: Son Dakika
پیشنهادات