شکست رکورد فروش مسکن به خارجی ها در آنتالیا

4287
فرشید نورزاده

در حالی که فروش مسکن به اتباع خارجی در ترکیه در 3 ماهه اول سال 24 درصد کاهش داشته است، در آنتالیا 21 درصد افزایش یافته است. بنابراین در آنتالیا که به دلیل جنگ روسیه و اوکراین همچنان پذیرای مهاجران از دو کشور بود، به ویژه سرمایه گذاری روسیه در زمینه مسکن رو به افزایش بود.

آنتالیا، یکی از مهمترین مراکز جهان در گردشگری، یکی از محبوب ترین شهرها برای زندگی ساکن برای شهروندان کشورهای مستقل مشترک المنافع و کشورهای اروپایی به ویژه روسیه و آلمان است. بر اساس داده های سه ماهه اول سال جاری، آنتالیا که پس از سال ها استانبول را پشت سر گذاشته و بیشترین اقامتگاه را به خارجی ها فروخته است، با تاثیر روسیه و اوکراین همچنان از این دو کشور برای زندگی مستقر دریافت می کند. جنگی که از فوریه سال گذشته آغاز شد.

بر اساس اطلاعات پایان اسفند ماه موسسه آمار ترکیه، فروش مسکن به اتباع خارجی در سراسر ترکیه در دوره سه ماهه سال 2023 با 24 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 10 هزار و 926 نفر رسید. در استانبول، استانی که بیشترین تعداد خرید و فروش مسکن در سال های گذشته را داشته است، مجموع فروش 3 هزار و 603 با کاهش 40 درصدی در 3 ماهه اول بوده است. در حالی که هم در ترکیه و هم استانبول و بسیاری از استان های دیگر که خارجی ها برای خرید مسکن ترجیح می دهند کاهش داشته است، در 3 ماهه نخست امسال در مجموع 4 هزار و 177 خانه در آنتالیا به خارجی ها فروخته شده است. در حالی که نسبت به مدت مشابه سال قبل رکورد 21 درصد افزایش داشته است، آنتالیا با این تعداد 38 درصد از کل فروش خانه به خارجی ها در ترکیه را به خود اختصاص داده است.
روس ها از هر 2.8 اقامتگاه، 1 واحد را خریدند

بر اساس داده های سال 2015 تا به امروز، اتباع کشورهای عراق، ایران، عربستان سعودی و کویت خارجی هایی بودند که بیشترین خرید اقامت در ترکیه را داشتند، در حالی که روس ها که در رتبه های چهارم یا پنجم قرار گرفتند، در سال 2022 به رتبه اول رسیدند. ، زمانی که جنگ شروع شد. از پایان مارس 2023، روس ها دوباره در رتبه اول قرار دارند. در حالی که در سال 2022 68 هزار و 210 مسکن در ترکیه به خارجی ها فروخته شد، در مجموع 16 هزار و 312 مسکن توسط روس ها خریداری شد. آنتالیا استانی بود که روس ها که در سال گذشته از هر 4 اقامتگاه 1 مورد را خریدند، بیشترین ترجیح را در آن داشتند. در سه ماهه اول سال جاری، 3 هزار و 915 خانه از 10 هزار و 926 خانه توسط روس ها خریداری شده است. در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، نرخ خرید مسکن روس ها در سال جاری 155 درصد افزایش یافته است. روس ها از هر 2.8 واحد مسکونی فروخته شده به خارجی ها در 3 ماهه اول سال جاری در ترکیه، 1 مورد خریدند. روس ها با داشتن 35.8 درصد از کل فروش در سال جاری، بیش از دو برابر دومین کشور نزدیک در رتبه بندی سال گذشته و 3 ماه اول سال جاری شدند.
21 درصد افزایش حتی در دوران رکود

سلمان اوزگون، رئیس هیئت مدیره هلمان یاپی، عضو انجمن سرمایه‌گذاران املاک و مستغلات (GYODER)، خاطرنشان کرد که آنتالیا که در سال‌های گذشته سهم 20 درصدی در فروش مسکن به خارجی‌ها داشت، این نرخ را تقریبا دو برابر کرد. دیدن. علاقه تقریباً به تمام شهرهای ساحلی آنتالیا زیاد است، این علاقه به ساحل محدود نمی شود. می توان گفت در تمام مناطق شهر تقاضا وجود دارد. البته این تقاضا در مناطق کنیالتی، آلانیا، سریک، موراتپاشا و کمر متمرکز است. حتی در دوره‌ای که فصل گردشگری زیاد نیست، زلزله‌ها تجربه می‌شود و پروازهای بین‌المللی رو به کاهش است، شاهد افزایش ۲۱ درصدی فروش اقامتگاه‌های خارجی در آنتالیا هستیم.
انتظار می رود رشد تقاضا ادامه یابد

سلمان اوزگون گفت: عواملی مانند باز شدن فصل گردشگری، افزایش پروازهای بین‌المللی و ورود مهاجران باعث افزایش فروش خانه‌ها در دوره آتی می‌شود و تداوم تقاضای شهروندان روسیه و اوکراین ادامه خواهد داشت. اوزگون اظهار داشت: این واقعیت که روس ها به شهروندان کشوری تبدیل شدند که پس از جنگ بیشترین اقامت را در ترکیه خریدند و آنتالیا استانی بود که بیشترین فروش را به خارجی ها در ترکیه داشت، نشان می داد که آنتالیا استانی است که روس ها ترجیح می دهند. بوقلمون.
«ترافیک پلاک‌های روسیه در حال افزایش است»

سلمان اوزگون گفت: «به عنوان مثال، در محله‌هایی مانند هورما، لیمان و ساریسو که شهروندان این کشور زندگی می‌کنند، زبان روسی در بسیاری از تابلوهای محل کار استفاده می‌شود. در این مناطق، تراکم شهروندان این کشور در تعداد وسایل نقلیه با پلاک روسی و اوکراینی در ساحل، خیابان، در بسیاری از مکان‌های کاری مانند مراکز خرید، بازارها، رستوران‌ها و حمل‌ونقل عمومی و... جلب توجه می‌کند. ترافیک در حالی که فروش مسکن به خارجی ها در سایر استان ها کاهش یافته است، افزایش آنتالیا نشان از علاقه بالای سرمایه گذاران بین المللی به شهر ما دارد.

منبع: doviz.com
پیشنهادات