شمارش معکوس برای حداقل دستمزد در ترکیه

3545
فرشید نورزاده

با شروع شمارش معکوس برای افزایش حداقل دستمزد ماه جولای ، کمیسیون تعیین حداقل دستمزد پس از اعلام کابینه جدید کار خود را آغاز می کند. به عنوان بخشی از مطالعات حداقل دستمزد، 5 ماه جون با توجه به گزارش تورم بحرانی خواهد بود.

موسسه آمار ترکیه (TÜİK) تورم ماه می را در 5 ژوئن اعلام می کند و نرخ افزایش حداقل دستمزد طبق این رقم شروع به شکل گیری می کند.

به گزارش ملیت، محمد بایرام، اقتصاددان گفت: «پارامتر ما در اینجا 500 دلار و تورم 6 ماهه است، رقم تورم نیز بر این اساس محاسبه خواهد شد و بزرگ‌ترین ارزش مرجع ما، افزایش 45 درصدی اعلام شده از سوی رئیس‌جمهور به کارکنان دولت است. وی گفت: انتظار داریم 45 درصد افزایش داشته باشیم.

بایرام درباره انعکاس نرخ هایی که از جدول به دست می آید نیز گفت: ما اینجا سناریوهایی داریم که اگر 25 درصد باشد فقط 10 هزار و 634 لیر در نظر گرفته می شود و اگر 30 درصد باشد 11 هزار و 59 لیر است. اگر 40 درصد باشد 11 هزار و 910 لیر با اضافه شدن سهم رفاه اگر افزایش به عنوان مرجع پذیرفته شود و با همان نرخ انجام شود در سطح 12 هزار لیر خواهد بود .»

با چه فرمول هایی می توان تاثیر افزایش 45 درصدی را بر کارفرما کاهش داد؟ بایرام در پاسخ به این سوال گفت: رقم قابل قبولی در سطح 500 دلار است اما برای کارفرما هزینه دارد و می توان تعرفه تکی را روی دستمزد اعمال کرد و باز هم می توان تعرفه را به همین شکل به روز کرد. ممکن است نرخ تجدید ارزیابی افزایش یابد، باز هم شرایطی پیش می‌آید که دستمزدها از اظهارنامه اعلام می‌شود و باید راه باز شود.»

اقتصاددانان انتظار دارند که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در ماه می 0.07 درصد افزایش یابد. انتظارات تورمی اقتصاددانان شرکت کننده در نظرسنجی AA برای ماه می در محدوده منهای 1 درصد در پایین ترین و 2.4 درصد در بالاترین میزان بود. با توجه به میانگین انتظارات تورمی اردیبهشت ماه اقتصاددانان (0.07 درصد)، محاسبه شده است که تورم سالانه که در ماه قبل 43.68 درصد بود، به 39.62 درصد کاهش خواهد یافت.

منبع: doviz.com
پیشنهادات