سقف 25 درصدی برای افزایش اجاره بها

7299
فرشید نورزاده

علاءالدین آکتاش، نویسنده اقتصاد، با بیان اینکه سقف 25 درصدی برای افزایش اجاره بها به مدت یک سال اعمال شده است، گفت: «ظاهراً این محدودیت روی کاغذ باقی مانده است. در غیر این صورت، آیا TÜİK افزایش اجاره بها سالانه را تا ماه آوریل در سطح 67 درصد محاسبه می کند؟

علاءالدین آکتاش، اقتصاددان، با اشاره به حد بالایی که برای اجاره بها اعمال می شود و داده های افزایش اجاره بهای TURKSTAT، گفت: از آنجایی که محدودیت 25 درصدی همچنان معتبر است، این نرخ چقدر است؟ 

آکتاش در مقاله خود موارد زیر را خلاصه کرد:

"در حالی که محدودیت 25 درصدی در سال گذشته معرفی شد، افزایش سالانه طبق TUIK از بین رفت: 80 درصد یا 100 درصد؟  فقط 20 درصد بود. پس چرا با افزایش 20 درصدی محدودیت 25 درصد تعیین شد؟

در واقع کاری که باید انجام می‌شد، انجام اقداماتی برای مهار افزایش عمومی قیمت بود و این دولت بود که این کار را انجام می‌داد، اما کار آسان گرفته شد و کار پر شور ترجیح داده شد.

محدودیت 25 درصدی افزایش اجاره بها همچنان ادامه دارد. اگر نه، آیا افزایش اجاره بها اعلام شده توسط TUIK از 25 درصد به صورت سالانه فراتر می رود؟ نرخ افزایش اجاره بها سالیانه تا ماه می 67 درصد بوده است.

از داده‌های TUIK می‌بینیم که محدودیت ۲۵ درصدی روی کاغذ باقی می‌ماند.

آنچه رئیس جمهور اردوغان چندی پیش در سخنرانی خود گفت: «افزایش مسکن و قیمت ها آزاردهنده شده است. ما می دانیم که دلایل زیادی وجود دارد که باعث این افزایش می شود. اما ما هنوز نمی توانیم این جدول را بپذیریم. منطقی و متناسب، اگر دوباره به کار ادامه دهیم، به کسانی که از روی طمع و بی دلیل اجاره بها را گزاف افزایش می دهند، تحت فشار خواهیم بود.»

از این سخنان اردوغان چه استنباط می شود؟

این بدان معناست که سقف افزایش 25 درصدی روی کاغذ می ماند و به طور کامل اجرا نمی شود. این به این معنی است که افزایش اجاره سالانه توسط TÜİK به عنوان 67 درصد برای آوریل اندازه گیری شده است، واقعیت را منعکس نمی کند، این افزایش در واقع بسیار بیشتر است.

منبع: doviz.com
پیشنهادات