رکورد جدید قیمت طلا : نرخ علامت و نرخ بازار بزرگ استانبول

2441
فرشید نورزاده

قیمت طلا پس از سقوط به کمترین میزان در دو ماه اخیر بر مبنای اونس، که سعی در بهبودی داشت، رکورد نرخ ارز بین بانکی (علامتی) را در بازار داخلی شکست و روند آرامی را در بازار بزرگ دنبال کرد.

بر این اساس، اونس طلا تا ساعت 15.00 TSI با 1961.07 دلار معامله شد، در حالی که گرم طلا با 2.32 درصد افزایش به 1285.86 لیر رسید و رکورد شکست.

از سوی دیگر قیمت طلای گرمی در بازار بزرگ با وجود افزایش ناگهانی نرخ ارز بین بانکی، نسبتا آرام بود. بر این اساس، طلای گرمی با 0.52 درصد افزایش در بازار بزرگ به قیمت 1356.84 معامله شد.

علیرغم دورنمای کلی ضعیف اونس طلا پس از تحولات محدودیت بدهی آمریکا، قیمت طلای گرم داخلی با تاثیر دلار/TL به رکوردهایی رسید که به ویژه پس از انتخابات افزایش آن را تسریع کرد.

با وجود افزایش قیمت طلا در نرخ ارز بین بانکی، روند آرامی در بازار بزرگ مشاهده شد.

اسلام میمش، کارشناس بازار پول، با اشاره به قیمت طلای گرمی در بازار بزرگ، می گوید که اغلب می گوید کسانی که قبل از انتخابات طلا خریده اند ضرر کرده اند و بیش از 1400 لیر نخرند.

بر این اساس در حالی که طلای گرمی تا سال 1354 در بازار بزرگ برداشت می شد، ممیش اظهار داشت که ارقام بالای 1550 لیر لیر در ماه های تابستان در بازار بزرگ قابل مشاهده است.

ممیش، با اشاره به اینکه انتظار دارد دومین حمله نزولی به سمت اونس طلا در ماه ژوئن انجام شود، گفت که تا زمانی که بالاتر از سطح 1944 باقی بماند، از دلار 2005 پیروی خواهد کرد. پس از رسیدن به این سطوح، Memiş پیش بینی کرد که 1910 دلار ممکن است دوباره افزایش یابد.
آخرین وضعیت زیر اونس چیست؟

در نهایت، اظهارات جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، از نظر اونس مؤثر بود. بر همین اساس، بایدن اعلام کرد که با کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان، بر سر توافق سقف بدهی به توافق اصولی رسیده است و گفت که این مذاکرات احتمالاً از کنگره عبور خواهد کرد.

مایکل لنگفورد، مدیر شرکت مشاوره شرکت AirGuide، اظهار داشت که این واقعیت که رویدادهای با نوسانات بالا مانند بحران بانکی منطقه ای در ایالات متحده آمریکا و اینکه آیا می توان برای افزایش سقف بدهی آمریکا به توافق رسید یا خیر، در حال حاضر عقب مانده است، علاقه بازارها را کاهش داد. در طلا به دلیل جستجوی جایگزین توسط سرمایه گذاران.

از سوی دیگر، داده های قوی از ایالات متحده و لفاظی های جنگ طلبانه مقامات فدرال رزرو، خریدهای امن را کاهش داد و باعث شد قیمت طلا به پایین ترین سطح در دو ماه اخیر بر اساس اونس کاهش یابد.

پس از این تحولات، بازارها شروع به قیمت گذاری احتمال افزایش 25 واحد پایه فدرال رزرو در ژوئن 60.8 درصد کردند.

کریستوفر وونگ، استراتژیست OCBC FX نیز اظهار داشت که چشم‌انداز کوتاه‌مدت علیرغم تلاش‌های بهبود اخیر در سمت طلا، شکننده است و هشدار داد که اگر به زیر ۱۹۴۰ دلار سقوط کند، ممکن است قیمت‌ها به سرعت به سمت ۱۸۹۲ دلار حرکت کنند.

منبع: doviz.com
پیشنهادات