رکورد جدید دلار در ترکیه : نرخ ارز چقدر می تواند بالا برود؟

2732
فرشید نورزاده

پس از برگزاری انتخابات که دور دوم آن به پایان رسید، دیروز به دلیل تعطیلات در بسیاری از بازارها به ویژه آمریکا و انگلیس، نوسانات کمی مشاهده شد، در حالی که در روز جدید، رکورد جدید دلار به ثبت رسید.

افزایش قیمت دلار در مقایسه با روند متوسط ​​در دوره پیش از انتخابات سرعت نسبی داشت. بر این اساس، دلار تا ساعت 10 امروز با 1.01 درصد افزایش به 20.29 رسید. از سوی دیگر در بازار بزرگ، نرخ دلار پس از قیمت گذاری بیش از حد قبل از انتخابات به روند کاهشی خود ادامه داد و با کاهش 2.82 درصدی 20.65 قیمت گذاری شد. به این ترتیب شکاف بین بازار بزرگ و نرخ ارز بین بانکی به میزان قابل توجهی کاهش یافت.
 

در حالی که نهادهای خارجی به اشتراک گذاری پیش بینی های خود برای دوره پس از انتخابات سرعت بخشیدند، اقتصاد سرمایه آخرین بار به این نهادها پیوست.

بر این اساس، لیام پیچ، اقتصاددان ارشد بازارهای نوظهور در کپیتال اکونومیکس، تاکید کرد که نرخ‌های بهره پایین اردوغان، سیاست‌های مالی سست و مقررات محدودکننده ارز خارجی منجر به مجموعه‌ای از عدم تعادل در اقتصاد ترکیه شده است.

هلو اظهار داشت که در میان این نتایج تورم بالا، کسری حساب جاری بالا، تنش های مالی خارجی سنگین و ارزش بیش از حد نرخ ارز توجه را جلب می کند.

هلو همچنین پیش‌بینی کرد که ارزش لیر ترکیه در سال جاری 25 درصد کاهش می‌یابد و به 26 لیر در برابر دلار آمریکا می رسد .

منبع: doviz.com
پیشنهادات