رکوردهای جدید در نرخ ارز در ترکیه

5371
فرشید نورزاده

پس از کاهش ارزش لیر ترکیه از ابتدای هفته، رکوردهای جدیدی در نرخ ارز به ثبت رسید، در حالی که روند آرامی در روز پنجشنبه مشاهده شد و نگاه ها به تیم اقتصادی جدید دوخته شد.

بر این اساس، دلار/TL تا ساعت 10:45 امروز در سطح 20.77 معامله شد، در حالی که طبق قیمت گذاری دیروز در بازار بزرگ با خریداران خود در سطح 21 روبرو شد.

از سوی دیگر یورو/TL در سطح 22.23 معامله شد و در بازار بزرگ با خریداران در سطح 22.35 مواجه شد.

پس از نوسانات اخیر نرخ ارز، بازارها منتظر اعلام اعضای جدید کابینه هستند. بر این اساس، انتظارات برای بازگشت مهمت شیمشک، وزیر دارایی سابق، که به عنوان یکی از دوستان بازار شناخته می شود، نیز در حال افزایش است.
تاکید بر بانک مرکزی مستقل

جین فولی، استراتژیست ارشد FX Rabobank می گوید که پس از انتخابات، چه کسی مدیریت اقتصادی جدید را تشکیل می دهد، اهمیت زیادی خواهد داشت، و اینکه CBRT مستقل تر می تواند TL را قادر به قدردانی کند.

پروفسور با بیان اینکه کاهش تورم تا حد زیادی به توانایی کاهش انتظارات بستگی دارد. از سوی دیگر، سلوا دمیرالپ به عنوان نام دیگری که بر اهمیت استقلال بانک مرکزی تاکید دارد، برجسته می شود.

با این حال، برخی از اقتصاددانان، با استناد به کاهش ذخایر بانک مرکزی، به اشتراک می‌گذارند که حتی در صورت آمدن مهمت شیمشک، بهبود ممکن است آنطور که انتظار می‌رود آسان نباشد.

بر این اساس، اکونومیست دکتر. آتیلا چیفتر در پست خود در شبکه های اجتماعی در مورد این موضوع گفت: «انتخابات در مارس 2024 وجود دارد. احتمال سیاست ارتدکس حتی با شیمشک بسیار کم است. این می تواند حداکثر 2-3 ماه در وقت ویترین صرفه جویی کند. مشکل تأمین مالی تراز پرداخت‌ها وجود دارد که بسیار متفاوت از قبل از سال 2018 است، به نظر نمی‌رسد که تنها با نام بتوان آن را حل کرد.»
شاخص های نوسانات TL در بالاترین سطح 15 سال اخیر

در حالی که سرمایه گذاران روی این موضوع تمرکز کردند که آیا رئیس جمهور اردوغان، که با توجه به نتایج انتخابات دوباره به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، تغییری در سیاست های اقتصادی خود ایجاد خواهد کرد، نوسانات دلار/TL به اوج خود رسید.

بنابراین، بر اساس داده های اعلام شده توسط ارائه دهنده داده های مالی Fenics، شاخص نوسان پیش بینی شده یک ساله TL به 45.46 درصد رسید که بالاترین سطح در 15 سال گذشته است.
این ادعا که "موانع برای حق بیمه KKM" تقاضا برای ارز خارجی را افزایش می دهد

یکی از عوامل مهمی که باعث افزایش تقاضای شهروندان برای ارز خارجی شد، ادعای ممانعت از پرداخت حق بیمه KKM بود. درست قبل از انتخابات، برخی از بانک ها حق بیمه اختیاری به KKM دادند که به 40 درصد رسید. این اقدام به میزان قابل توجهی تقاضا برای ارز خارجی را کاهش داد.

از سوی دیگر، منابع بانکی به نقل از خبرگزاری رویترز، پیشنهاد کردند که CBRT در حال آماده شدن برای کاهش محدودیت‌های بسیاری از مقرراتی است که اخیراً به‌ویژه در سپرده‌های محافظت شده در بورس (KKM) در نشستی که با بانکداران ارشد برگزار شده است، کاهش دهد. .

از سوی دیگر این انتظار به عنوان عاملی که می تواند تقاضای ارز شهروندان را افزایش دهد و همچنین به بخش بانکی برای خروج از گلوگاه کمک کند، توجه را جلب کرد.

منبع: doviz.com
پیشنهادات