روند احتمالی دلار پس از انتخابات ترکیه

4090
فرشید نورزاده

اقتصاددانان از روند احتمالی دلار پس از انتخابات و هزینه نوسانات نرخ ارز برای اقتصاد پس از یک هفته پرتلاطم با دستورالعمل بانک مرکزی برای بخش بانکی خبر دادند.

بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) که مقررات جدیدی را در ابتدای هفته اعلام کرد که منجر به کاهش جزئی وام‌های خرده‌فروشی می‌شود، اعلام کرد که این محدودیت‌ها اوایل امروز لغو شدند.

به این ترتیب در دستورالعمل ارسالی امروز بانک مرکزی به بانک‌ها، ضمن رفع تکلیف ایجاد اوراق بهادار در استفاده از کارت‌های اعتباری فردی و شرکتی و برداشت‌های پیش پرداخت نقدی، نیازی به احتیاط در کارت اعتباری نیست. و هزینه های جواهرات

از سوی دیگر بانک مرکزی آیین نامه جدیدی مبنی بر الزام به ایجاد اوراق اضافی وضع کرد که به تدریج با توجه به نرخ رشد وام بانک ها آن را به بانک ها رساند و وام مسکن را از شمول تسهیلات اضافه بهادار خارج کرد. علاوه بر وام مسکن، وام های صادراتی اعطایی به بنگاه های کوچک و متوسط ​​نیز از شمول تسهیلات اوراق بهادار خارج شد.
آخرین وضعیت نرخ ارز بازار بزرگ چگونه است؟

پس از یک هفته پرمشغله با تصمیمات بانک مرکزی، بانکداران اعلام کردند که مابه التفاوت نرخ ارز پیش از انتخابات با خرید و فروش ارز که در بازار بزرگ نزدیک به 10 درصد بود، در هفته جاری شروع به بسته شدن کرد. وی گفت: ادامه افزایش نرخ ارز در بازار بین بانکی و موقعیت کوتاه ارزی بانک مرکزی.

بر این اساس، در حالی که صبح امروز دلار/ لیر با نرخ 19.80 روز آغاز شد، در بازار بزرگ 20.59 سطح قیمت گذاری شد.

بانکداران همچنین اعلام کردند که حداقل تا دور دوم انتظار تغییر در سیاست نرخ ارز را که از نظر آنها تحت کنترل عمومی است، ندارند. به گفته بانکداران، پایداری سیاست ها در بلندمدت یک علامت سوال بزرگ برای بازار باقی مانده است.

با تأثیر این عدم قطعیت ها، حق بیمه ریسک ترکیه با افزایش بیش از 200 واحد پایه نسبت به دوره قبل از انتخابات نزدیک به 700 واحد پایه معامله می شود. علاوه بر این، مشاهده می شود که بازدهی دو رقمی در برخی از سررسیدها در اوراق قرضه یورو دلاری دوباره شروع شده است.
دلار/TL، پیش بینی '30 لیر'

گوستاوو مدیروس، رئیس واحد تحقیقات آشمور، انتظار خود را از نرخ دلار و سی دی‌اس در دوره پس از انتخابات با این عبارات اعلام کرد:

سی دی‌اس ممکن است مانند ژوئیه سال گذشته دوباره 900 واحد پایه ببیند. اگر فرض کنیم که لیر ترکیه به اندازه تورم ارزش خود را از دست بدهد، دلار/TL ممکن است به سطح 30-31 برسد.
هزینه هر یک لیر افزایش برای مردم 300 میلیارد لیره است.

کارشناسان با ارزیابی وضعیت موجود در بازار داخلی، به جایگاه مبادلات عمومی در ترکیه که از سال 2019 در حال کاهش بوده است، توجه کردند.

با به اشتراک گذاشتن تصویری در مورد این موضوع در حساب توییتر خود، اقتصاددان رئیس سابق بانک مرکزی و عضو هیئت علمی دانشگاه بیلکنت پروفسور. دکتر. هاکان کارا گفت: «من تخمین می زنم که موقعیت فروش عمومی در بازار فارکس از 300 میلیارد دلار فراتر رفته است. به عبارت دیگر، بار هر یک لیره افزایش نرخ ارز بر دوش مردم تقریباً 300 میلیارد لیره خواهد بود. انتظار من از CBRT این است که نه تنها نیمه پر لیوان، بلکه این تصویر را در گزارش ثبات مالی فاش کند."

منبع: doviz.com
پیشنهادات