رشد بازار سهام به 4 درصد نزدیک شد

5453
فرشید نورزاده

شاخص BIST 100 در بورس استانبول در آخرین روز معاملاتی قبل از یکشنبه 28 می که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود، نزدیک به 4 درصد افزایش یافت.

بر این اساس، شاخص BIST 100 تا ساعت 17:20 با 3.81 درصد افزایش در رقم 4596 واحد معامله شد.

رشد شاخص بانکی که در هفته 24 اردیبهشت به سرعت افزایش یافت، نسبتاً محدود بود. بر این اساس، شاخص با 2.36 درصد افزایش در 3991 واحد معامله شد.

اردوغان و قلیچداراوغلو روز یکشنبه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به مصاف یکدیگر خواهند رفت.

پیش از این انتخابات در حالی که سیر پویایی در بازار مشاهده می شد. تحلیلگران هشدار دادند که نوسانات ممکن است در هفته پس از انتخابات نیز بالا باشد.

بر این اساس، ولکان دوکچوک، مدیر تحقیقات سرمایه گذاری آلنوس که به اقتصادم ارزیابی کرده است، اظهار داشت: اگرچه بازارها منتظر نتایج دور دوم انتخابات هستند، اما بیشتر بر مسیری که باید در اقتصاد طی شود تمرکز کرده اند تا نتیجه انتخابات.

از نظر جهت گیری اقتصاد و بازار، مدیریت اقتصادی اعلام شده توسط دولت جدید و سیاست های اقتصادی که باید دنبال شود، به جای تغییر قدرت پس از انتخابات، تعیین کننده اصلی خواهد بود. Shopcik با استفاده از عبارات; وی در این باره گفت: در صورت بازگشت سیاست های اقتصادی پذیرفته شده جهانی، جذاب ترین ابزار سرمایه گذاری در میان مدت، بورس خواهد بود.
سرمایه گذاران چه باید بکنند؟

وی همچنین توصیه هایی در خصوص اقداماتی که سرمایه گذاران در این دوره پر ریسک باید انجام دهند، ارائه کرد و گفت:

در جبهه BIST، که در طول تاریخ با ضرایب کم معامله می‌شود، باید توجه داشت که در کنار همه این ریسک‌ها، فرصت‌های میان‌مدت درازمدت نیز شروع به ظهور کرده‌اند. با این حال در دوره ای هستیم که باید در انتخاب سهام دقت بیشتری کنیم.

به موازات آن، برای سرمایه گذارانی که سهام را در پرتفوی خود گنجانده یا قصد دارند سهام را وارد کنند، شرکت هایی که دارای جریان نقدی صحیح و مدیریت خالص سرمایه در گردش هستند، در این فرآیند چالش برانگیز یک گام جلوتر خواهند بود.

با این حال، شرکت‌هایی که دارای نقدینگی مازاد، بدون بدهی یا بدهی کم، بدون ریسک نرخ ارز و درآمد ارزی هستند نیز باید در فضایی با نرخ‌های سود بازار که برخلاف نرخ سیاستی به 40 درصد می‌رسد ترجیح داده شوند.

منبع: doviz.com
پیشنهادات