رئیس سابق ترک استات پاسخ داد: "آیا می توان داده های تورم را به صورت گذشته تنظیم کرد؟ آیا افزایش حقوق بر اساس داده های واقعی تغییر می کند؟"

2277
فرشید نورزاده

بیرول آیدمیر، رئیس سابق ترک استات، اظهار داشت که تورم پایین اعلام شده توسط TURKSTAT مردم را فقیر کرد و نظرات خود را در مورد اقتصاد و دستور کار انتخابات به اشتراک گذاشت.

بیرول آیدمیر، رئیس سابق موسسه آمار ترکیه (TÜİK) که از کارکنان اقتصادی اتحاد ملت است، به سوالات اردوغان سوزر پاسخ داد.
اگر دولت تغییر کند، آیا می‌توان تورم را اصلاحی به گذشته انجام داد؟

"قطعا. تورم باید حداقل برای 3-4 سال به صورت گذشته محاسبه شود. چون زمانی که تورم شروع به افزایش کرد، روش های مختلفی را به کار بردند که با استانداردها همخوانی نداشت. به خصوص پس از سپتامبر 2022، طناب پاره شد. آنها روش ها را افزایش دادند تا تورم را پایین نشان دهند، کاری که قبلاً انجام نداده بودند.
حساب های عطف به ماسبق چقدر طول می کشد؟ آیا تورم تعدیل شده قابل توضیح است؟

«وقتی کسی که کار را بلد است می آید، همه چیز را می ریزد و در عرض چند هفته درست می کند. آرژانتین قبلا این کار را انجام داده است. اگر انتخابات ریاست جمهوری آنطور که به نظر می رسد به دور دوم نرسد، حتی اگر به 12 خرداد هم نرسد، فکر می کنم اولین آمار واقعی تورم در 12 تیرماه منتشر شود.
آیا افزایش حقوق و دستمزد طبق داده های واقعی به صورت گذشته تغییر می کند؟

حتما باید تعویض بشه دلیل اصلی فقری که در حال حاضر با آن روبرو هستیم، نرخ پایین تورم ترکیه است. درآمدهای ثابت قبض را پرداخت کرد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که زیان تورم واقعی افراد با درآمد ثابت را برگردانید.
تغییر احتمالی در تورم چه داده های دیگری را تغییر می دهد؟

اگر تورم را اشتباه محاسبه می‌کنید، تورم‌زدای درآمد ملی را اشتباه محاسبه می‌کنید. سپس به رشد نیز به معنای اشتباه است. در این صورت رشد کمتر از آنچه نشان داده شده خواهد بود. محاسبه گذشته نگر آسان است، اما عواقب آن نگران کننده است. رشد، افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان، نرخ تجدید ارزیابی، همه تغییر خواهند کرد. باید روی این مسائل کار جدی انجام شود.
چقدر زود اقتصاد به مسیر اصلی باز می گردد؟

اقتصاد بی قاعده را به عنوان اولین کار رها می کنیم و به مدل اقتصاد منطقی برنامه ریزی شده و برنامه ریزی شده باز می گردیم. من معتقدم اگر کادرهای واجد شرایط روی کار بیایند، همانطور که می شود، ظرف یک سال همه چیز تغییر می کند و اقتصاد در مسیر درست قرار می گیرد. تخریب آنقدر سنگین است که متأسفانه همه چیز به یکباره گلگون نخواهد شد. اما بهبودی از روز اول شروع خواهد شد."

منبع: doviz.com
پیشنهادات