در دستور کار ترکیه و جهان چه گذشت؟: 10 تحول برتر هفته

4193
فرشید نورزاده

در حالی که دستورات شفاهی بانک مرکزی ترکیه پس از انتخابات سراسری هفته جاری در کشور پیگیری شد، تحولات مربوط به سقف بدهی آمریکا در بازارهای جهانی از مهمترین موضوعات این هفته بود.

1 - رأی ترکیه به سیزدهمین رئیس جمهور: انتخابات به دور دوم

رئیس هیئت عالی انتخابات (YSK)، احمد ینر، اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری و اعضای دوره بیست و هشتم پارلمان در دور اول تکمیل نشد، بنابراین انتخابات برای دور دوم که در 28 می برگزار می شود، موکول شد.
2 - ترکیه: نرخ بیکاری در سه ماهه اول سال به 9.9 درصد کاهش یافت.

TurkStat آمار اشتغال سه ماهه اول سال 2023 را منتشر کرد.

بر اساس گزارش TURKSTAT، نرخ بیکاری در سه ماهه اول با 0.3 واحد کاهش به 9.9 درصد رسیده است. نرخ بیکاری برای مردان 8.2 درصد و برای زنان 13.4 درصد برآورد شده است.

در سه ماهه اول سال 2023 تعداد بیکاران با 62 هزار نفر کاهش نسبت به سه ماهه قبل به 3 میلیون و 483 هزار نفر رسید.
3 - ارقام خط فقر و گرسنگی اعلام شد

BİSAM در ماه آوریل اعلام کرد که سقف باز محاسبه شده برای یک رژیم غذایی سالم و کافی برای یک خانواده 4 نفره 9 هزار و 814 لیر و خط فقر 33 هزار و 948 لیر است.
4- در حالی که نرخ سپرده رکورد زد، نرخ ارز در بازار بزرگ به شدت کاهش یافت

در حالی که قیمت دلار/ لیر در بازار بین بانکی ادامه داشت، نرخ دلار که در بازار بزرگ از 22 سطح فراتر رفته بود، بار دیگر به سطح 20 کاهش یافت. به این ترتیب شکاف بین نرخ بین بانکی و نرخ بازار بزرگ شروع به بسته شدن کرد.
5- تورم در منطقه یورو مطابق با انتظارات بود

اداره آمار اروپا (یورواستات) آمار نهایی تورم اتحادیه اروپا (EU) و منطقه یورو در ماه آوریل را منتشر کرد.

بر این اساس، تورم سالانه منطقه یورو که در ماه مارس 6.9 درصد بود، در آوریل 7 درصد اندازه گیری شد. در داده های پیشگام منطقه یورو، تورم در ماه آوریل سالانه 7 درصد اعلام شد.
6 - سی دی اس ترکیه در 6 ماه گذشته به بالاترین سطح خود رسیده است

سوآپ نکول اعتباری پنج ساله (CDS) که توان پرداخت بدهی ترکیه را نشان می دهد و به آن حق بیمه ریسک می گویند، به اوج 6 ماه گذشته رسید و به 675 واحد پایه رسید.
7 - درخواست کمپین مسکن جدید آغاز شد

در ادامه کمپین های «اولین خانه من، اولین محل کار من» و «خانه جدید من» کمپین جدیدی برای کسانی که در استانبول خانه ندارند راه اندازی شد.

بر این اساس، با حرکت مسکن اجتماعی متشکل از 13 هزار باب مستقل، راه خانه دار شدن شهروندان با 20 درصد پیش پرداخت، سررسید 120 ماهه و شرایط پرداخت از 7500 لیره هموار شد.
8 - افزایش عظیم محصولات فناوری اپل ترکیه

با شروع کار اپل بر روی دستگاه های جدید؛ اپل ترکیه با افزایش محصولات خود قیمت گران ترین آیفون را به 63 هزار و 999 لیر افزایش داد.

اپل که با سری آیفون 14 که در ماه سپتامبر عرضه کرد توجه ها را به خود جلب کرد، پس از آخرین افزایش قیمت خود در ترکیه در 17 ژانویه 2023، قیمت های خود را حدود 10 درصد افزایش داد. این افزایش ها همچنین در قیمت های فروش در وب سایت خود اپل ترکیه منعکس شد.
9 - عقب نشینی از بانک مرکزی: تصمیم پیش پرداخت نقدی کارت اعتباری حذف شده است

بانک مرکزی دستورالعمل جدید استفاده از پیش پرداخت های نقدی کارت های اعتباری را به بانک ها ارسال کرد. با این دستورالعمل اعلام شد استفاده از کارت های اعتباری فردی و شرکتی مشکلی ندارد.

بر این اساس، به اشتراک گذاشته شد که تکلیف ایجاد اوراق بهادار در خصوص برداشت پیش پرداخت نقدی کارت اعتباری لغو شد و هیچ گونه اقدام احتیاطی کلان در استفاده از مخارج جواهرات و حساب‌های اضافه برداشت اعمال نخواهد شد.
10 - مذاکرات محدودیت بدهی در ایالات متحده به بن بست رسید

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به اینکه آنها با رهبران کنگره در مورد محدودیت بدهی دیداری سازنده داشتند، گفت: مطمئن هستم که قبل از نکول آمریکا به توافق خواهیم رسید. گفت.

اما در بن بست ادامه دار محدودیت بدهی، اظهارات منفی از سوی رهبران جمهوری خواه در مورد مذاکرات آمده است.

بر این اساس، خروج مذاکره کنندگان درباره محدودیت بدهی منصوب شده توسط کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، از مذاکراتی که با مقامات کاخ سفید آغاز کرده بودند، توافق بر سر سقف بدهی را مورد تردید قرار داد.

گرت گریوز، نماینده جمهوری خواه گفت که مقامات کاخ سفید به این دلیل که مذاکرات سازنده نبودند، با این استدلال که "کاملاً غیرمنطقی" بود، توقف کردند. گریوز گفت که نمی داند مذاکره کنندگان چه زمانی دوباره با هم ملاقات خواهند کرد.

منبع: doviz.com
پیشنهادات