حداقل دستمزد یک کارمند دولتی چقدر است؟

4823
فرشید نورزاده

پروتکل قراردادهای دسته جمعی عمومی که مربوط به بیش از 700 هزار کارگر است منتشر شد. طبق این پروتکل، از اول ژانویه 2023، کمترین حقوق ناخالص کارمند عمومی 21 هزار و 750 لیر بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که کارکنان عمومی از جمله سهم رفاهی در چارچوب قراردادهای دسته جمعی ۴۵ درصد افزایش یافته است.

به گفته Olcay Aydilek از Halktv، مدیر تحریریه مجله کار و جامعه دکتر مورات اوزوری گفت که تنها افزایش دستمزد ناخالص کارکنان دولتی با این پروتکل تعیین شده است و هیچ ماده ای در مورد حقوق اجتماعی در پروتکل گنجانده نشده است. اوزوری گفت: "شاید بعداً اعلام شود. ما این را نمی دانیم."
افزایش 45 درصدی در 6 ماهه اول به 15 هزار لیره اعمال می شود.

اوزوری با بیان اینکه در چارچوب این پروتکل، کمترین دستمزد ناخالص کارکنان دولتی 15 هزار لیره تعیین شد، ادامه داد:

«در اول ژانویه 2023 کمترین دستمزد ناخالص 15 هزار لیره تعیین می شود. دستمزد کارکنان دولتی که کمتر از این میزان دستمزد دریافت می کنند به 15 هزار لیره افزایش می یابد و سپس افزایش 45 درصدی در شش ماهه اول خواهد بود. به 15 هزار لیره تعلق می گیرد.حقوق کارمند دولتی حقیر 21 هزار و 750 لیره ناخالص خواهد بود.

اگر تورم 6 ماهه، یعنی تورمی که ترکستات اعلام می کند بین ژوئن 2023 تا دسامبر 2023، بالای 45 درصد باشد، مبلغ تعیین شده به عنوان افزایش به دستمزد سال اول و شش ماه دوم اضافه می شود. . افزایش دستمزد سال اول و شش ماهه دوم پس از این اضافه محاسبه می شود.

منبع: doviz.com
پیشنهادات