حجم حراج های پیش فروش ارز تسویه شده با TL در 2 روز به 350 میلیون دلار نزدیک شد.

2925
فرشید نورزاده

در دو روز اول معاملاتی پس از تغییر رویه جدید در حراج های پیش فروش ارز تسویه شده با لیر ترکیه که یکی از مراحل CBRT در محدوده استراتژی لیرییزاسیون است، به اندازه پوزیشن 347 میلیون دلار رسید.

با توجه به داده های مربوط به اقدامات انجام شده توسط CBRT در محدوده استراتژی Liraization، میزان استفاده از برنامه ها در حال گسترش است.

بر این اساس، در حالی که اندازه موقعیت فروش آتی ارز در سمت CBRT در بازار معاملات آتی و اختیارات بورس استانبول (VIOP) به 1 میلیارد و 249 میلیون دلار افزایش یافت، در دو روز اول معاملات پس از تغییر رویه جدید در لیر ترکیه. - مزایده های فروش ارز تسویه شده، اندازه موقعیت 347 میلیون دلار بود.

در برنامه جدید که توسط CBRT برای مزایده های پیش فروش ارز تسویه شده با لیر ترکیه راه اندازی شده است، معاملات پیش فروش تسویه شده با لیر ترکیه مستقیماً از طریق مظنه با بانک ها انجام می شود. این مبالغ در تاریخ سررسید این معاملات به لیر ترکیه تسویه می شود.

در چارچوب استراتژی لیره‌سازی، تبدیل از حساب‌های طلا به حساب‌های سپرده و مشارکت لیره ترکیه و وارد کردن دارایی‌های فیزیکی طلا به سیستم مالی (FATSI)، سپرده‌های محافظت شده ارزی (KKM) و پس‌اندازهای ارزی غیر مقیم و شرکت‌های آنها در خارج از کشور. ، که می توانند پس انداز ارزی خود را در بانک های داخلی به لیر ترکیه تبدیل کنند.برنامه هایی مانند YUVAM وجود دارد.

با FATSİ، مشتریانی که دارای حساب های طلای موجود در بانک ها هستند، می توانند حساب های طلای خود را با سررسید 3/6/12 ماهه به لیر ترکیه تبدیل کنند. با FATSI می توان تا 4 درصد بازده اضافی به لیر ترکیه در تبدیل فیزیکی طلا بدست آورد، مشروط بر اینکه قبل از سررسید برداشت نشود.

در حالی که سپرده‌ها و حساب‌های مشارکت تحت حمایت نرخ ارز در مقابل لیر ترکیه در پایان دوره سررسید تسویه شد، حجم این عمل از 1 تریلیون 701.1 میلیارد لیر به 1 تریلیون و 776.8 میلیارد لیر در هفته منتهی به 7 آوریل افزایش یافت. .

از سوی دیگر، درآمد اضافی تا 6 درصد به حساب‌های YUVAM اضافه می‌شود که به افراد غیر مقیم و شرکت‌های آنها در خارج از کشور این امکان را می‌دهد تا پس‌اندازهای ارزی خود را به لیر ترکیه در بانک‌های داخلی تبدیل کنند.

منبع: doviz.com
پیشنهادات