تغییرات احتمالی نرخ دلار پس از انتخابات و دلایل آن

3685
فرشید نورزاده

محفی اغیلمز معاون سابق وزیر خزانه داری در مقاله ای در وبلاگ خود به ارزیابی تغییر نرخ ارز تحت سناریوهای مختلف قبل از انتخابات عمومی پرداخت.

بر این اساس، محفی اغیلمز در ستون خود به این موضوع اشاره کرد:

اول، اجازه دهید در مورد عوامل خارجی که می توانند بر نرخ دلار تأثیر بگذارند صحبت کنیم. ارزش دلار در سپتامبر سال گذشته در برابر همه ارزها به اوج خود رسیده بود. شاخص دلار (DXY) که در برابر ارزهای 6 کشور (یورو، ین، پوند، دلار کانادا، فرانک سوئیس، کرون سوئد) که مهمترین شریک تجاری خارجی ایالات متحده آمریکا است، ایجاد شد، به 114 رسید. سپس قهقرایی شروع شد.

امروزه DXY کمی بیش از 102 است، بنابراین دلار همچنان از ارزهای دیگر ارزشمندتر است. دو مسئله جدی پیش روی ایالات متحده این روزها عبارتند از: مشکلات بخش بانکی و پایان سقف استقراض عمومی. اگر این دو مشکل حل نشود، ارزش دلار به سرعت کاهش می یابد. البته زمانی که امکان چنین تحولاتی پیش می آید، طلا در کنار سایر ارزهای ذخیره ارزش پیدا می کند.

بیایید به عوامل داخلی که می تواند بر نرخ دلار تاثیر بگذارد. در نتیجه وسواس برای پایین نگه داشتن نرخ بهره، کسری حساب جاری به 54 میلیارد دلار (5.4 درصد از تولید ناخالص داخلی) افزایش یافت. ذخایر خالص بانک مرکزی، بدون احتساب سوآپ، بسته به محل احتساب سپرده های مردمی، از منفی 54 تا منفی 72 میلیارد دلار است. هر کدام را بپذیریم، چشم انداز بسیار بدی برای سرمایه گذار وجود دارد.

حساب سپرده حفاظت شده ارزی از 100 میلیارد دلار گذشته است، بانک مرکزی با فشار بر ارز که نباید در رژیم ارزی شناور باشد، فروش ارز بانک ها را محدود می کند زیرا کمبود ارز وجود دارد. کسری بودجه در حال شکستن یک رکورد تاریخی است و تخمین زده می شود که سال با کسری 1.5 تریلیون لیر به پایان برسد.

انتظار می رود رشد در سه ماهه اول چیزی بین 1 تا 1.5 درصد باشد. وقتی همه اینها زیر سوال می رود، بار وعده هایی که هر دو طرف در صورت پیروزی در انتخابات داده اند، تصویر اقتصادی را که در حال حاضر بسیار آشفته است، دردسرسازتر می کند.

نرخ دلار از امروز روی کاغذ ۱۹.۶۰ لیر و در بازار واقعی ۲۲.۴۰ لیر است. صادرکننده از این نرخ راضی نیست، اگر از آنها بپرسید نرخ دلار باید بین 23 تا 25 لیر باشد. در نگاه اول حق با آنها به نظر می رسد، اما در واقع دلیل اینکه نرخ ارز اینجاست، فشار روی نرخ ارز برای پایین نگه داشتن نرخ سود است. بانک مرکزی دائماً فروش ارز بانک ها را محدود می کند.

کسانی که به دلار نیاز دارند، زمانی که نمی توانند نیاز خود را از بانک ها تامین کنند، از بازار آزاد خرید می کنند. این بازار متفاوت که در نگاه اول شبیه بازار سیاه به نظر می رسد، در واقع جایی است که نرخ واقعی بازار رخ می دهد. وقتی بازار مداخله می کند، چنین ظواهر اجتناب ناپذیری است.

پس از انجام این ارزیابی کوتاه، بیایید به خسته کننده ترین سوالی که این روزها ذهن مردم را به خود مشغول کرده است، برسیم: نرخ دلار در صبح دوشنبه چگونه خواهد بود؟ پاسخ من به این سوال بستگی به این دارد که چه کسی در انتخابات پیروز شود. اولویت اصلی در اینجا انتخابات ریاست جمهوری است. زیرا در این نظام جدید، تعیین کننده و تصمیم گیرنده اصلی مجلس یا دولت نیست، بلکه رئیس جمهور است.
اگر اردوغان پیروز شود، نرخ ارز به سه دلیل به سرعت افزایش می یابد:

(1) هیچ نشانه ای وجود ندارد که دولت فعلی سیاست و رویکردهای اقتصادی اشتباهی را که تاکنون اجرا کرده است تغییر دهد.

(2) حتی اگر ظاهر تغییری باشد، بازگرداندن آبروی از دست رفته برای همان افراد آسان نیست.

(3) ارز خارجی برای حفظ نرخ وجود ندارد.
اگر قلیچداراوغلو برنده شود، نرخ ارز در وهله اول به سه دلیل کاهش می یابد:

(1) نمی توان سیاستی را که اشتباه تر از سیاست فعلی باشد در سیاست اقتصادی اجرا کرد.

(2) کادرهای جدید بسیار معتبرتر خواهند بود زیرا فرسوده نخواهند شد.

(3) به دو دلیل اول، تقاضا برای ارز کاهش می یابد که باعث کاهش نرخ ارز می شود.

اگر قلیچداراوغلو برنده شود، نرخ ارز در همان لحظه اول کاهش می یابد، اما مدت زمان ماندن او در آنجا بستگی به اقدامات انجام شده دارد. چرا که اقتصاد در وضعیت فروپاشی کامل قرار دارد و این وضعیت هنوز به طور کامل توسط جامعه درک نشده است. اگر سیاست اقتصادی درستی اجرا شود و اصلاحات ساختاری به سرعت انجام شود، نرخ ارز به حالت عادی خود باز می گردد و بازار از ظاهر بازار سیاه خلاص می شود.

توجه: نرخ ارزی که من در اینجا در معرض تغییر هستم، نرخی است که در بازار آزاد شکل می گیرد. نرخ ارز اعلام شده از سوی بانک ها نشان دهنده واقعیت نیست.

منبع: doviz.com
پیشنهادات