تصمیم بانک مرکزی ترکیه در مورد نرخ بهره

5057
فرشید نورزاده

در حالی که تصمیم بانک مرکزی در مورد نرخ بهره در این هفته در کشور پیگیری شد، داده های اقتصادی آمریکا که می تواند بر تصمیم فدرال رزرو در مورد نرخ بهره در بازارهای جهانی تاثیر بگذارد، از مهمترین موضوعات این هفته بود.

1 - بانک مرکزی آخرین تصمیم خود را در مورد نرخ سود قبل از انتخابات اعلام کرد

کمیته سیاست پولی (MPC) به ریاست شاهاپ کاوچی اوغلو، رئیس CBRT، در نشست ماه آوریل خود تصمیم گرفت نرخ را ثابت نگه دارد.

بر این اساس، بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) نرخ را در 8.5 درصد ثابت نگه داشت.

انتظار عمومی بازارها برای نشست سیاست پولی در آوریل این بود که نرخ ثابت بماند.

2- از کسانی که خودروهای تجاری خود را نوسازی می کنند SCT دریافت نمی شود

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مراسم افتتاحیه پردیس توسعه و تولید باتری SIRO در Gemlik شرکت کرد.

رئیس جمهور اردوغان در بیانیه خود در اینجا اعلام کرد که معافیت SCT را برای خودروهای تجاری جدید به همراه خواهند داشت و اعلام کرد که SCT از کسانی که خودروهای تجاری خود را تجدید می کنند هزینه ای دریافت نخواهد کرد.

از سوی دیگر اعلام شد  افرادی که این محصولات را در خانه تولید و عرضه می کنند نیز مشمول معافیت مالیاتی هستند و دامنه معافیت از 320 هزار لیر به 700 هزار لیر افزایش یافته است.

 3- پایه و اساس اولین کارخانه باتری ترکیه در بورسا گذاشته شد.

پایه و اساس کارخانه ای که برای خودروی داخلی خود تاگ تولید خواهد کرد، در Gemlik، بورسا گذاشته شد. گزارش شده است که این باتری به 120 کشور جهان صادر خواهد شد.

وارانک با بیان اینکه کارخانه باتری سازی که قابلیت های مهمی را برای ترکیه به ارمغان می آورد، از نظر اشتغال نیز درآمد قابل توجهی را برای ترکیه و بورسا به همراه خواهد داشت.

"ما پایه های اولین کارخانه باتری ترکیه را خواهیم گذاشت. این فناوری قابلیت های مهمی را برای ترکیه به ارمغان می آورد. کمک های قابل توجهی به اقتصاد کشور ما خواهد کرد. همچنین از نظر اشتغال بازگشت قابل توجهی به بورسا و ترکیه خواهد داشت."

4- اعلام شده است که سقف 25 درصدی اجاره بها بعد از تیرماه تمدید می شود.

مورات کوروم، وزیر محیط زیست، شهرنشینی و تغییرات آب و هوایی اعلام کرد که آنها مقرراتی را که افزایش اجاره بها در منازل مسکونی را به 25 درصد محدود می کند، تمدید می کنند و در 1 ژوئیه منقضی می شود.
5- موسسه مالی بین المللی ارزش منصفانه دلار/TL را اعلام کرد

رابین بروکس، اقتصاددان ارشد مؤسسه مالی بین المللی (IIF)، ارزیابی کرد که ارزش منصفانه برای دلار / TL 21 است.
6 - کاهش 75 درصدی واردات طلا از سوئیس

بر اساس اطلاعات اداره گمرک فدرال سوئیس، صادرات طلای سوئیس، یکی از مراکز مهم پالایش طلای اروپا، در ماه گذشته به 148 تن کاهش یافت، در حالی که واردات طلای ترکیه از سوئیس در ماه مارس با کاهش 75 درصدی به 10.7 تن رسید. نسبت به ماه قبل کاهش یافت.
7- ارزش بازار یک شرکت اروپایی برای اولین بار از 500 میلیارد دلار گذشت

ارزش بازار این شرکت پس از افزایش 0.21 درصدی سهام گروه مصرف کننده لوکس فرانسوی Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) از 500 میلیارد دلار گذشت. بدین ترتیب برای اولین بار ارزش بازار یک شرکت اروپایی از مرز 500 میلیارد دلار گذشت.
8 - رکورد جدید از حساب های KKM

بر اساس اطلاعات هفته نامه سازمان تنظیم مقررات و نظارت بانکی (BDDK)، حساب های سپرده و مشارکت TL محافظت شده از یک تریلیون و 890.6 میلیارد لیره به یک تریلیون و 979.8 میلیارد لیر رسید و رکوردهای جدیدی را شکست.
9 - نفت برنت دومین ضرر هفتگی خود را متحمل شد

اگرچه نفت برنت در آخرین روز هفته رشد خود را تسریع کرد، اما به دلیل اینکه داده های اقتصادی اعلام شده در ایالات متحده کمتر از انتظارات بود و عدم اطمینان مداوم در مورد افزایش نرخ بهره بر روند آینده تقاضا فشار آورد، دومین ضرر هفتگی را متحمل شد.
10 - رشد در ایالات متحده کمتر از انتظارات بود

وزارت بازرگانی ایالات متحده ارقام اصلی تولید ناخالص داخلی (GDP) را برای دوره ژانویه تا مارس اعلام کرد.

بر این اساس رشد در سه ماهه اول 1.1 درصد بوده است. اقتصاددانان انتظار داشتند رشد 2.0 درصد باشد.

منبع: doviz.com
پیشنهادات