ترکیه در بخش مسکن مرتکب اشتباهات استراتژیک شد

4502
فرشید نورزاده

هاکان بوکاک، مدیر اجرایی املاک مارس، با بیان اینکه ترکیه اشتباهات استراتژیک در بخش مسکن مرتکب شد، گفت: "دوره عرضه بیش از حد" مورد انتظار در بخش مسکن در سال جاری گذشته است.

هاکان بوکاک، مدیرعامل املاک مریخ، با نسبت دادن افزایش بی رویه قیمت مسکن به سیاست های اشتباه دنبال شده و تورم، گفت: این بخش سالانه بین 300 تا 400 هزار واحد منفی باقی می ماند.

تقاضای سالانه بیش از 1 میلیون است، تولید 500-600 هزار دستگاه است. Bucak گفت: "ما بهای کالاهایی را که نمی توانیم تولید کنیم می پردازیم" و اظهار داشت: "بوروکراسی علیه صنعت ساختمان وجود دارد." بوچاک با بیان اینکه عدم قطعیت هایی مانند بهره و تورم تولید را دشوار می کند، گفت: «به نظر می رسد این عدم اطمینان برای مدتی از بین می رود. اگر تعادل برقرار نشود، اشتیاق سازنده املاک برای ساخت و ساز کاهش می یابد.»

بوچاک که انتظار کاهش قیمت مسکن را برای یک یا دو سال ندارد، گفت: «با این حال، در برخی مناطق، قیمت‌ها به ویژه در محل اجاره افزایش یافته است. اگر اقتصاد ارتدکس تصویب شود، نزول ها در این حباب ها آغاز می شود. قیمت ها در مناطق در حال توسعه و مناطق مسکونی به راحتی کاهش نمی یابد. این افزایش در حداکثر نرخ تورم خواهد بود.»

بوچاک با بیان اینکه سیاست عمومی نباید کاهش قیمت باشد، گفت: اگر سیاست های مسکن را برای کاهش قیمت انجام دهید، تولیدی وجود نخواهد داشت. بحران پناهگاه آغاز می شود. دولت باید سیاست‌های مسکنی را تدوین کند که تقاضا و عرضه مناسب را متعادل کند، نه اینکه قیمت مسکن را کاهش دهد و سیاستی را تدوین کند که قیمت‌ها را میدان تعیین کند.»

بوچاک با بیان اینکه بخش مسکن سودآورترین ابزار سرمایه گذاری در میان مدت و بلندمدت است، ادامه داد: وقتی به میانگین 10 سال گذشته نگاه می کنیم، بورس 18 درصد، دلار 24 درصد آورده است. یورو 21 درصد، طلا 29 درصد و املاک و مستغلات 33.81 درصد. اکنون، در درازمدت، املاک و مستغلات همیشه بازدهی بهتری نسبت به هر ابزار مالی دیگری دارد.»
"صنعت گیر کرده است"

Bucak با تقسیم املاک به 4 مرحله به عنوان بهبود، رشد، عرضه بیش از حد و کاهش، گفت: "خیلی خوب است که آن را در مرحله رشد با بهبودی بگیرید. اما اگر از رشد به عرضه بیش از حد برود، موجودی در آنجا وجود دارد. همانطور که در سال 2017; 2 میلیون خانه ساخته شد که 700 هزار نفر از آنها فروخته شد. امسال دوره کمپین‌های عمومی بود، اما نمی‌توانست وارد عرضه بیش از حد شود. برای اینکه شما به عرضه بیش از حد روی بیاورید، اقتصاد باید خوب پیش برود و هیچ ابهامی وجود نداشته باشد. بنابراین، صنعت گیر کرده است.»
"ترکیه اشتباهات استراتژیک مرتکب شد"

بوچاک با بیان اینکه در کنار شایعات زلزله، روس ها به جای ترکیه به مناطقی مانند دبی تمایل داشتند، زیرا از قیمت ها ناراحت بودند، گفت: «پیش پرداخت ها برای خارجی ها از 50 درصد شروع می شود. 5 درصد پیش پرداخت وجود دارد. در رسانه های روسیه نیز تهمت هایی علیه ترکیه منتشر می شود. شروع به انتقال به مناطقی مانند بالی، تایلند، مونته نگرو، دبی کرد. وی گفت: در حالی که ماهانه نزدیک به 2 هزار تا 2 هزار و 500 به روس ها فروخته می شود، اکنون به 1200 کاهش یافته است.

بوچاک با اشاره به اینکه گردش مالی بین المللی املاک و مستغلات 400 میلیارد یورویی در جهان وجود دارد، گفت: «سهم ترکیه از این میزان 1.5 تا 2 درصد است. پتانسیل واقعی 40 میلیارد یورو است. دبی و عربستان و آمریکا همین الان نان این را می خورند. در حال حاضر مصر نیز به این فهرست اضافه شده است. ترکیه در زمینه املاک و مستغلات مرتکب اشتباهات استراتژیک شد. ما نتوانستیم پیش پرداخت و مسائل مالی را به خوبی مدیریت کنیم.
تقاضا برای زمین بیشتر از مسکن است

هاکان بوچاک با بیان اینکه علیرغم عدم قطعیت های منطقه بندی، تقاضا برای زمین در اثر زلزله بیشتر شد، گفت: به خصوص در سال گذشته اشتها برای زمین بیشتر از مسکن است. اگر ابهامات منطقه بندی برطرف شود و سیستم برنامه ریزی معرفی شود، مردم ترکیه مایلند در زمین سرمایه گذاری کنند، ما زمین را دوست داریم.
“دفاتر کوچک مشترک مورد نیاز است”

هاکان بوچاک با جلب توجه به کمبود عرضه اداری در بخش املاک گفت: «دفاتر در حال ساخت هستند، اما نیاز واقعی یک دفتر کوچک یا مشترک است. امروزه تعداد زیادی ساختمان اداری خالی برای فروش وجود دارد. شروع قیمت از 25 میلیون تومان SME حتی نمی تواند حتی یک برابر آن را بدست آورد. با این حال یک طبقه که 550 متر است اجاره می کند. چه کسی 550 متر مربع را 120 هزار لیر اجاره می دهد؟ بنابراین نیاز به تولید اداری کوچک و اشتراکی مناسب برای عصر جدید وجود دارد. دفاتر موجود پاسخگوی تقاضا نیستند.»
افزایش 100 درصدی خرید مسکن در آمریکا

Mars Gayrimenkul که به 47 کشور خدمات ارائه می دهد، عمدتاً به عنوان مهندسی فروش بین سرمایه گذار- عامل، توسعه دهنده- عامل، ساختار خود را 3 ماه پیش در ایالات متحده به پایان رساند.

هاکان بوکاک با تشریح سهم اتباع خارجی در بازار املاک و مستغلات در آمریکا 200 میلیارد دلار گفت: در تلاش هستیم برای افرادی که می خواهند در آمریکا سرمایه گذاری کنند، سبد سرمایه گذاری، اقامت و شهروندی و پیشنهاد ایجاد کنیم. این سیاست به روشی صحیح، سیستماتیک و امن در ایالات متحده آمریکا آغاز خواهد شد.»

بوچاک با بیان اینکه در آمریکا سالانه 8 تا 10 درصد بازدهی به ویژه در اجاره وجود دارد، خاطرنشان کرد: در 4 ماهه اول سال 2023 نسبت به سال 2022، خرید خانه ترکیه از آمریکا 100 درصد افزایش یافته است.

منبع: doviz.com
پیشنهادات