تحلیل شگفت انگیز دلار/TL از سیتی: لیر ترکیه می تواند در یک سال 12 درصد افزایش یابد

4898
فرشید نورزاده

اقتصاددانان سیتی گفتند که پس از انتخابات، ممکن است 45 تا 50 میلیارد دلار ورودی به ترکیه وارد شود و لیر ترکیه می تواند حدود 12 درصد افزایش یابد.

در حالی که تحلیل نرخ ارز موسسات خارجی برای دوره پس از انتخابات ادامه دارد. در یادداشت تهیه شده توسط اقتصاددانان سیتی، ایلکر دوماچ و گلتکین ایشیکلار، انتظارات در مورد نرخ بهره و نرخ ارز پس از انتخابات مورد بحث قرار گرفته است.

اقتصاددانان سیتی که سرعت و اندازه افزایش نرخ ها در روند عادی سازی سیاست های پولی پیش بینی شده توجه زیادی را به خود جلب کرده است، اظهار داشتند که پیش بینی های فعلی بازار برای نرخ سیاستی در سه ماهه سوم و چهارم در سطوح 25.5 درصدی است. به ترتیب 27 درصد او گفت که آنها معتقدند که می تواند نماینده مرز باشد.

اقتصاددانان سیتی گفتند که تعدیل قوی تر که نرخ سیاست را تا حدود 40 درصد یا بالاتر در ترکیه افزایش دهد، اقدام محتاطانه تری خواهد بود.
پیش بینی افزایش 12 درصدی برای لیر ترکیه

پیش بینی افزایش ارزش لیر ترکیه در این گزارش توجه ها را به خود جلب کرد.

او در حین بحث در مورد اینکه آیا ارز بیش از حد ارزش گذاری شده است، خاطرنشان کرد که آنها موافق هستند که در صورت کاهش تدریجی اقدامات نظارتی فعلی، اصلاح محتمل است.

با این حال، اقتصاددانان سیتی نسبت به تکیه بر برآوردهای ارزش منصفانه برای لیر ترکیه هشدار دادند، زیرا عدم تعادل در بازار ارز عمدتاً به دلیل اقدامات نظارتی است که محدودیت‌های خاصی را برای حرکت سرمایه ایجاد می‌کند.

اقتصاددانان سیتی، بر اساس یافته های تجربی خود و واکنش بازار به اقدامات سیاستی ناچی آغبال، رئیس سابق CBRT در دوران تصدی وی در CBRT، سناریویی را در نظر می گیرند که در آن حق بیمه ریسک ترکیه 250 واحد پایه کاهش می یابد و اگر شرایط اقتصاد کلان جهانی ثابت بماند، آنها می توانند ظرف 12 ماه به ترکیه برسند.وی اظهار داشت که ممکن است 45 تا 50 میلیارد دلار ورودی پورتفوی داشته باشد.

«نتایج تجربی ما نشان می‌دهد که بهبود پیش‌بینی‌شده در حق بیمه ریسک، به دنبال تعدیل احتمالی افزایشی دلار/TL ناشی از کاهش اقدامات نظارتی، می‌تواند منجر به افزایش تقریبی 12 درصدی لیر در طی یک سال در این سناریو شود. اقتصاددانان در گزارش خود گفتند.

منبع:
پیشنهادات