تا سال 2030، 6 تا 7 وسیله نقلیه از هر 10 خودرو برقی خواهند شد.

4269
فرشید نورزاده

برکان بایرام رئیس TEHAD با بیان اینکه انتظار داریم استفاده از خودروهای برقی با توگ در ترکیه فراگیر شود، گفت: در سال 2030 از هر 10 خودرو، 6 تا 7 خودرو برقی خواهد بود.

برکان بایرام، رئیس انجمن خودروهای الکتریکی و هیبریدی ترکیه (TEHAD) گفت که تاریخ شروع بازار خودروهای الکتریکی در ترکیه به عنوان سال 2011 پذیرفته شده است و تعداد فروش خودروهای الکتریکی از سال 2011 تا 2015 در سطح پایینی پیشرفت داشته است. حدود 200 واحد

بایرام با یادآوری اینکه در سال 2015 دو مدل مختلف وارد بازار ترکیه شد، گفت: اگرچه در آن زمان تعداد خودروهای برقی در اروپا کم بود، اما به دلیل تعداد زیاد مدل ها، بازار اروپا سریعتر توسعه یافت.
"خوشحال است که تعداد مارک ها و مدل ها زیاد است"

بایرام با اشاره به اینکه معرفی خودروی داخلی توگ از سال 2018 تا 2019 شروع به احیای بازار کرد، گفت: با این حال در سال 2020 20 مدل مختلف خودروی برقی وارد بازار شد و در حال حاضر نزدیک به 30 مدل مختلف را شاهد هستیم. برندها و مدل ها در لیست فروش قرار دارند، خوشحال کننده است که تعداد مدل ها زیاد است زیرا باعث ایجاد رقابت در بازار می شود. گفت.

بایرام با بیان اینکه سال گذشته 8 هزار و 210 دستگاه خودروی برقی در ترکیه فروخته شد، گفت: سهم فروش خودروهای برقی در ترکیه برای اولین بار نسبت به سال گذشته به 1 درصد رسید و در 4 ماهه نخست امسال فروش نزدیک به 50 دستگاه بوده است. البته در مقایسه با اروپا، البته این ارقام فروش پایین است زیرا تعداد خودروهای برقی فروخته شده در اروپا در همین بازه زمانی 1.5 میلیون دستگاه بوده است، به ویژه کشورهای آلمان، هلند، انگلیس، نروژ و سوئد با بالاترین سهم بازار خودروهای برقی. تعداد کل خودروهای برقی فروخته شده در ترکیه از سال 2011 تا آوریل 2023 به 17500 دستگاه رسیده است. تا پایان امسال انتظار ما این است که این رقم به 30 هزار دستگاه برسد." او گفت.
در سال 2030، سالانه 1 میلیون خودروی الکتریکی فروخته می شود.

بایرام تصریح کرد: سهم خودروهای برقی از کل فروش خودرو در سال جاری برای نخستین بار بین 1.3 تا 1.5 درصد بوده و پیش بینی می شود این میزان تا پایان سال به 4 درصد افزایش یابد.

بایرام با تاکید بر اینکه قدرت خرید عامل مهمی در این گسترش است، گفت: اگر درآمد سرانه ملی در ترکیه را حدود 8 هزار و 500 یورو در نظر بگیریم، گرانی و هزینه خرید اولیه خودروهای برقی باعث می شود که شهروندان نتوانند. برای انتخاب خودروهای برقی از نظر قدرت خرید در کشورهایی که خودروهای برقی بیشترین استفاده را دارند این نرخ از حدود 25 تا 30 هزار یورو شروع می شود بنابراین نرخ خودروهای برقی در بازار در سطح 4 تا 5 درصد باقی می ماند. در کشور ما." ارزیابی خود را انجام داد.
می توان گفت که سهم بازار تاگ به راحتی می تواند به 20 درصد برسد.

با وجود این، بایرام با تاکید بر اینکه این نرخ با توگ تغییر خواهد کرد، ادامه داد:

"Togg در اولین مرتبه تقاضا برای 174 هزار دستگاه را مشاهده کرد. این بدان معنی است که اگرچه تاگ های زیادی در بازار وجود ندارد، چنین خریدار بالقوه ای وجود دارد. این یک شاخص خوب است که آینده پروژه را تضمین می کند. دلیل آن برای این تقاضا Togg است زیرا با قیمتی که به صورت عددی شناخته می شود. "بنابراین، این دیدگاه ظاهر می شود که 174 هزار نفر می توانند چنین وسیله نقلیه ای بخرند. وقتی به این نسبت نگاه کنید، می توانیم بگوییم که سهم بازار Togg به راحتی می تواند به 20 درصد برسد. هم در ترکیه و هم در جهان، در حال حاضر به سمت خودروهای برقی می رود.

هدف خالص صفر سال 2053 ترکیه در وسط قرار دارد. برای دستیابی به این امر، برق رسانی در بخش حمل و نقل ضروری است که بیشترین سهم را در انتشار گازهای گلخانه ای دارد. ما سعی خواهیم کرد این موضوع را با Togg و مدل های دیگر پوشش دهیم. بنابراین، ما انتظار گسترش بسیار سریع در استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی همراه با Togg را داریم. می توان گفت که خودروهای برقی تا سال 2025 به سهم بازار 10 درصدی ترکیه خواهند رسید. در سال 2030، سالانه 1 میلیون خودروی الکتریکی فروخته می شود. در حال حاضر 750 هزار خودروی معمولی در ترکیه به فروش می رسد. اینها به سمت الکتریکی سوئیچ می کنند. تا سال 2030، من می گویم از هر 10 خودرو، 6 تا 7 خودرو برقی خواهند بود.

منبع: doviz.com
پیشنهادات