تاثیرات زلزله ترکیه بر ارزش لیر ترکیه

4082
فرشید نورزاده

اگرچه کاهش ارزش لیر ترکیه قبل از انتخابات پیش رو نسبت به دوره قبل از زلزله سرعت بیشتری داشت. محدود و پایدار باقی می ماند.

ابهامات در مورد انتخاباتی که قرار است در 4 می برگزار شود همچنان بازارهای مالی را متشنج کرده است.

اقدامات انجام شده برای جلوگیری از افزایش فعالیت در بازارها مشکلات جدیدی را ایجاد می کند. بر این اساس، پس از حذف سقف بالای سود حساب‌های سپرده‌های حمایت‌شده ارزی (KKM)، نرخ سود حساب‌های KKM به ۲۰ درصد افزایش یافت، در حالی که برخی از بانک‌ها تمایلی به پرداخت سود بالا نداشتند و سعی می‌کردند مشتریان خود را از پرداخت سود بازدارند. فرار با حق بیمه پایان دوره بنابراین با رقابت شدید بین بانک ها، نرخ سود سپرده به 36 درصد می رسد.

آمارهای رسمی بانک مرکزی همچنین حاکی از آن است که نرخ سود سپرده های TL با سررسید حداکثر تا 3 ماهه با 28.10 درصد به بالاترین حد خود از آبان 1382 رسیده است.

کاهش قدرت خرید در کنار افزایش نرخ سپرده یکی از مهم ترین دلایل افزایش سود ارزی است.

بر این اساس کارشناسان با اشاره به اینکه تورم بالا قدرت خرید شهروندان را از بین برده است، خاطرنشان کردند: قدرت خرید حداقل حقوق بگیران که حقوق آنها 8 هزار و 506 لیره است، بر اساس آمار تورم اسفندماه به 6 هزار و 911 لیره کاهش یافته است.

هشدارهای اقتصاددانان مبنی بر اینکه دلار/TL به ارزش منصفانه خود قیمت گذاری نمی شود و ممکن است نوسانات پس از انتخابات افزایش یابد، تردید شهروندان را در برابر لیر ترکیه بیشتر می کند.

بر این اساس، در گزارش 30 مارس که توسط زومروت ایماموغلو، مروی پاجا، دیوید هاونر و میخائیل لیلواشویلی از بانک آمریکا امضا شد، به اشتراک گذاشته شد که ارزش منصفانه دلار/TL 24 سطح است.

از سوی دیگر، اظهارنظرها در مورد این انتظارات باعث افزایش نرخ ارز و ثبت رکوردهای جدید شد.

از سوی دیگر، داده های تجارت خارجی که دیروز منتشر شد نیز حاکی از افزایش تقاضا برای مصرف وارداتی است.

بر این اساس واردات کالاهای مصرفی در سه ماهه اول نسبت به سال قبل 66 درصد افزایش یافت و به 10.2 میلیارد دلار رسید. از سوی دیگر کسری تجارت خارجی در سه ماهه اول با 31.5 درصد افزایش به 35 میلیارد دلار نزدیک شد.

ارزش دلار در بازارهای جهانی در حال از دست دادن است

از سوی دیگر، شاخص دلار پس از انتشار داده‌های آمریکا، همچنان به پایین‌ترین سطح در دو ماه گذشته با نوسانات بالا معامله می‌شود.

دو داده آخر از ایالات متحده نشان داد که اقتصاد شروع به سرد شدن کرد و انتظارات فدرال رزرو برای کاهش رشد نرخ بهره را تقویت کرد. این انتظارات باعث تسریع کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی شد.

استفان جن و جوآنا فریر، استراتژیست‌های SLJ Capital مستقر در لندن نیز در یادداشتی که به اشتراک گذاشتند، اظهار داشتند که ممکن است شاخص دلار در 4 تا 6 فصل آینده به کاهش خود ادامه دهد و ممکن است 10 تا 15 درصد از ارزش خود را از دست بدهد.

منبع:
پیشنهادات