بانک ها علیرغم رفع محدودیت، استفاده از پیش پرداخت های نقدی را محدود خواهند کرد

2978
فرشید نورزاده

اگرچه CBRT محدودیت پیش‌پرداخت‌های نقدی کارت اعتباری را که وام‌گیری کم‌هزینه را فراهم می‌کرد، لغو کرد، منابع رویترز دستیابی بانک‌ها به رواج قدیمی این نوع وام را ممکن نمی‌دانستند.

مشتریان فردی و شرکتی می توانند با وجود تورم بالا، کمتر از 20 درصد از کارت های اعتباری خود را با هزینه مقرون به صرفه وام بگیرند. این رویه نیز یکی از رایج ترین راه های دسترسی به اعتبار قبل از انتخابات با امکان استقراض ارزان بود.

یک هفته قبل از دور اول انتخابات که در 14 مه برگزار شد، بسیاری از بانک ها شروع به کاهش مبالغی کردند که می تواند به عنوان پیش پرداخت نقدی استفاده شود و سررسیدها را کوتاه کنند.

هفته گذشته، CBRT تصمیم گرفت که بیشتر پیش پرداخت‌های نقدی و هزینه‌های جواهراتی که بیش از حد معینی از طریق کارت‌های اعتباری فردی انجام می‌شود، باید مشمول تسهیلات اوراق بهادار با نرخ 30 درصد باشد. اما این تصمیم چند روز بعد لغو شد.

انتقادات شدیدی در بازارها و شبکه های اجتماعی وجود داشت که این تصمیم در دو روز اجرا و در 19 اردیبهشت حذف شد.

علیرغم عقب نشینی CBRT از تصمیم محدودیت، بانکداران مورد اشاره رویترز گفتند که استفاده از پیش پرداخت های نقدی به شدت قبل ممکن نیست.
«بانک‌ها نمی‌خواهند ضرر بدهند»

بر همین اساس یک بانکدار با اشاره به اینکه بانک ها همچنان به میزان محدودی پیش پرداخت نقدی می دهند، گفت: مردم با پیش پرداخت های نقدی ارزان وام می گیرند و در سپرده هایی که به 40 درصد می رسد سپرده گذاری می کنند. بانک‌ها نیز نمی‌خواهند محصولی را که چنین تقاضایی دارد با ضرر ارائه کنند. بنابراین بانک ها قبل از اولین تصمیم بانک مرکزی جلوی آنها را گرفته بودند. در حال حاضر به صورت محدود ادامه دارد.»

بانک‌ها با اشاره به اینکه بانک‌ها به دلیل نگرانی‌های ترازنامه قبل از تصمیمات CBRT شروع به محدود کردن استفاده و سررسید کرده‌اند، همچنین عنوان می‌کنند که هزینه سپرده‌ها به ۴۰ درصد رسیده است و این وام با هزینه کمتر از ۲۰ تومان داده می‌شود. درصد

حداکثر نرخ بهره برای کارت های اعتباری توسط CBRT هر ماه تعیین می شود. این نرخ که در ماه های اخیر ثابت نگه داشته شد، امکان استفاده از پیش پرداخت های نقدی با هزینه ماهانه 1.36 درصد را فراهم کرد.

منبع: doviz.com
پیشنهادات