بازدهی فرابورس در سومین هفته فروردین / شاخص هم‌وزن همچنان پیشتاز است!

4738
فرشید نورزاده

در جریان معاملات هفته سوم فروردین 1402، شاخص کل فرابورس ایران 5.76 درصد رشد کرد و شاخص کل هم‌وزن فرابورس نیز 7.65 درصد افزایش تراز داشت. در این هفته یک نماد از فرابورس ایران به دلیل افزایش سرمایه متوقف شد.

به گزارش اکوایران، بازار سهام هفته سوم فروردین سال جاری را نیز با رشد تراز شاخص‌های سهامی آغاز کرد. علاوه بر این، رشد ارزش معاملات خرد روزانه بورس تهران و رکورد شکنی آن در کنار افزایش قابل توجه ورود پول حقیقی، باعث خوشبین شدن فعالان بازار سهام به روند صعودی این روز‌ها شد.

در این هفته شاهد تفاوت عملکرد در بازار بورس تهران و فرابورس ایران بودیم. به عنوان مثال در روز سه‌شنبه 22 فروردین که آخرین روز معاملاتی هفته جاری به شمار می‌رفت، شاخص کل بورس تهران 47 صدم درصد (0.47 %) رشد داشت؛ در حالی که شاخص هم‌وزن بورس با افزایش 78 صدم درصدی مواجه بود اما در همین روز، فرابورس ایران شاهد رشد 53 صدم درصدی شاخص کل فرابورس و افزایش 85 صدم درصدی شاخص کل هم‌وزن این بازار بود. در تحلیل تغییرات روزانه شاخص‌های آماری برس و فرابورس ایران می‌توان گفت که دو دستگی تغییرات سهام‌های سبک و سنگین در بورس تهران از شدت بیشتری به نسبت شاخص‌های آماری فرابورس ایران برخوردار است.

در سومین هفته معاملاتی سال نو شاخص‌ کل و هم‌وزن فرابورس ایران در چهار روز معاملاتی با رشد تراز همراه بودند و کاهش تراز نداشتند. 

شاخص کل فرابورس ایران طی هفته سوم فروردین با هزار و 509.5 واحد افزایش (5.76 درصد) در تراز 27 هزار و 699.5 واحدی قرار گرفت.

شاخص کل هم‌وزن فرابورس نیز در این هفته با 8 هزار و 642 واحد افزایش (7.65 درصد) به تراز 121 هزار و 671 واحدی رسید.

طی معاملات هفته جاری، بازار سهام فرابورس ایران با تصویب سود نقدی متعددی همراه نبود که در نهایت موجب شد تا شاخص قیمتی فرابورس و شاخص قیمتی هم‌وزن بازدهی مشابهی نسبت به شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن فرابورس داشته باشند.

در این هفته نماد پخش از فرابورس ایران در روز 21 فروردین به دلیل افزایش سرمایه متوقف شد. دلیل توقف نماد شرکت پخش البرز، افزایش سرمایه 58 درصدی بود.

 

منبع: اکو ایران
پیشنهادات