بازار ارز از فاز استراحت خارج شد

5446
فرشید نورزاده

تتر دوباره از دلار پیش افتاد/ بازار مبادله چراغ خاموش رو به جلو می‌رود/ در بازار هرات به مرز مقاومت حمله شد/ افزایش چهارشنبه، خروج از فاز استراحت است یا رکب معامله‌گران؟

قیمت‌های نقدی در بازار هرات و تهران به هم نزدیک شدند. معامله‌گران هرات در روز چهارشنبه به مرز مقاومت دلار حمله کردند و این حمله موجب شد سطح ۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان بشکند. اتفاقات چهارشنبه که در آستانه تعطیلی یک هفته‌ای بازارهای همسایه است، تحلیل‌ها را تا حد زیادی تغییر داد. تا روز سه‌شنبه پیش‌بینی می‌شد برخی بازیگران از الگوی رکب برای نوسانگیری در وقت مرده بازار استفاده کنند، اما چند اتفاق چهارشنبه نظرها درخصوص روند بازار را تا حدودی دستخوش تغییر کرد.

برخی معامله‌گران با اشاره به رنج شدن قیمت‌ها زیر سقف مقاومت تصور می‌کردند بازار از فاز استراحت خارج شده است. نزدیک شدن سقف قیمت‌ها به یکدیگر هم در کنار بالا آمدن کف قیمت‌ها فرضیه رکب را تضعیف کرده است. نکته سوم هم اینکه قیمت‌ها در هرات به ۵۲ رسید. معامله‌گران با استناد به این سه دلیل اعتقاد دارند بازار در پایان ماه رمضان از حالت قفل‌شدگی خارج شده است.

اما طرفداران فرضیه رکب با اشاره به عدم همراهی آبشده و سکه، تاکید می‌کنند معامله‌گران در روزهای پیش‌رو خودشان را از خرید و فروش ممنوع کنند چراکه ممکن است دچار ضرر شوند.

در بخش رسمی هم معامله‌گران مدعی‌اند قیمت دلار در مرکز مبادله روزی 100 تومان بالا می‌رود، آن‌ها نتیجه می‌گیرند بازارساز چراغ خاموش رو به جلو حرکت می‌کند. در سایر ارزها هم یوروی بازار در روز چهارشنبه کانال عوض کرد و تتر با ۱۵۰۰ تومان افزایش، مجددا از قیمت دلار پیش افتاد.

احتمالا بازار تا چهارشنبه هفته آینده به دلیل تعطیلی بازارهای مجاور، کم‌رمق و نیمه تعطیل باشد اما برخی از آن‌ها امیدوارند در اردیبهشت که معمولا به منزله استارت جدی کسب و کارها است و در سال جاری مقارن با پایان ماه رمضان است، جهت حرکت بازار وضوح بیشتری پیدا کند.

منبع: اکو ایران
پیشنهادات