اوراق قرضه یورو به دستور کار جدید اقتصاد تبدیل شد

3413
فرشید نورزاده

در حالی که تمرکز بازارهای مالی به ترکیه قبل از انتخابات سراسری که از مهمترین تحولات جهانی سال 2023 است، معطوف شد. از سوی دیگر CDS ها به سطح رکوردی رسیدند.

CDS (Credit Default Swap) که به عنوان حق بیمه ریسک اعتباری یا مبادله نکول اعتباری نیز شناخته می شود، در واقع به عنوان نوعی معامله بیمه تعریف می شود.

بر این اساس، CDS بیمه نامه ای است که در برابر احتمال عدم بازپرداخت بدهی هنگام اعطای وام به خزانه داری یا شرکت هر کشوری اتخاذ می شود. معمولاً در بازارهای خارج از بورس (OTC) معامله می شود که مشمول هیچ گونه مقررات بورسی نیستند.

این واقعیت که تنظیم نمی شود به این معنی است که این داده ها می تواند به وضوح ریسک پذیری در بازار را منعکس کند.

هنگامی که CDS هایی که هزینه بیمه بدهی 5 ساله ترکیه در برابر ورشکستگی را نشان می دهند، مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند، مشاهده می شود که پس از دور اول انتخابات تقریباً 200 واحد افزایش داشته است. با این افزایش، CDS ها بالاتر از 700 واحد پایه هستند.

با این حال، برخی ادعاها در مورد این داده ها که به دقت توسط بازارها دنبال می شود، از دستور کار خارج نمی شود. بر این اساس، ادعا شده است که بانک مرکزی اخیراً از بانک‌ها خواسته است تا برای کاهش سی دی‌اس، «باند یورو» خریداری کنند.

بر این اساس، منابع رویترز اعلام کردند که بانک مرکزی از بانک ها خواسته است تا اوراق قرضه ارزی ترکیه را بخرند تا از افزایش حق بیمه ریسک کشور (CDS) که در ابتدای هفته از آستانه بحرانی 700 واحد پایه فراتر رفت، جلوگیری کنند.

منابع مورد اشاره در گزارش رویترز همچنین اعلام کردند که خزانه داری با برخی بانک ها در خصوص خرید اوراق قرضه یورو جلساتی داشته است.

درباره خبر ” اوراق یورو بخر تا CDS سقوط کند! در پاسخ به پیامی با مضمون «ادعای ادعایی»، اقتصاددان ارشد سابق CBRT و عضو هیئت علمی دانشگاه بیلکنت، پروفسور. دکتر. از سوی دیگر علی هاکان کارا گفت: «فقط یک CDS به عنوان یک داده سالم باقی مانده بود که می‌توانیم ریسک را در بازارها دنبال کنیم، آن را تجزیه کنیم و کاملاً راحت باشیم». 

ایریس سیبر، کارشناس بازار مالی، در پاسخ به ادعاهای بلومبرگ، گفت: "آنها بانک ها را در اوراق قرضه دفن می کنند. پس از اوراق قرضه گران قیمت TL، خرید یوروباند بیشتری انجام می شود تا افزایش غیرقابل توقف CDS موجب وثیقه ریپو نشود. ما این کار را انجام خواهیم داد. مثلاً ببینید آیا این خریدها تصمیم درستی در آینده خواهد بود یا خیر. اگر CDS دوباره افزایش یابد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ 

از سوی دیگر، بانکداران به نقل از رویترز، گفتند که خرید اوراق قرضه یورو در زمانی که CDS ها تحت فشار بودند، می تواند به توقف افزایش CDS کمک کند.
BRSA پیامی را به اشتراک گذاشت، وزیر نباتی اظهار نظر کرد

از سوی دیگر سازمان تنظیم مقررات و نظارت بانکی (BDDK) با انتشار بیانیه ای خاطرنشان کرد: «اظهاراتی که در مورد بانک ها گفته می شود منعکس کننده واقعیت نیست».

در حالی که BRSA دقیقاً اظهارات مربوطه را به اشتراک نمی گذارد، نورالدین نباتی، وزیر خزانه داری و دارایی، به نقل از این بیانیه در توییتر، گفت: "در حالی که دستاوردهای بزرگ اقتصاد و بخش بانکی ما مشهود است، "کسی در تلاش است ترکیه را سقوط دهد. با یک روحیه بیمار».

منبع: doviz.com
پیشنهادات