انتظار می رود در دوره جدید گام های حیاتی در اقتصاد برداشته شود

2072
فرشید نورزاده

مدیریت اقتصادی تعیین شده توسط کابینه جدید ریاست جمهوری بر مراحل مختلف از رشد پایدار تا کاهش کسری حساب جاری و افزایش سرمایه گذاری ها و همچنین "مبارزه با تورم" و "رفاه اجتماعی" در 5 سال آینده متمرکز خواهد بود.

مدیریت جدید اقتصادی در کابینه ریاست جمهوری که توسط رجب طیب اردوغان رئیس جمهور اعلام شد، به سرعت شروع به کار کرد.

بر این اساس، مهمت شیمشک وزیر خزانه داری و دارایی، ودات ایشیخان وزیر کار و تامین اجتماعی، آلپارسلان بایراکتار وزیر انرژی و منابع طبیعی، مهمت فاتح کاسیر وزیر صنعت و فناوری، ابراهیم یوماکلی وزیر کشاورزی و جنگلداری، اومر بولات وزیر تجارت. عبدالقادر اورال اوغلو وزیر حمل و نقل و زیرساخت ها اظهار داشت که سیاست های اقتصادی پیش از انتخابات را با یک کار هماهنگ اجرا خواهند کرد.

اولین پیام هایی که شیمشک در مراسم تصدی مسئولیتش در این وزارتخانه داد نیز به عنوان نشانه های راهبردی که باید دنبال شود ارزیابی شد.

شیمشک با بیان اینکه شفافیت، سازگاری، پیش بینی پذیری و انطباق با هنجارهای بین المللی از اصول اصلی در دستیابی به هدف ارتقای رفاه اجتماعی خواهد بود، گفت: با تقویت کیفیت و ظرفیت نهادی در شرایطی که چالش های جهانی و ژئوپلیتیکی در آن وجود دارد، ثبات مالی کلان را در اولویت قرار خواهند داد. تنش ها افزایش می یابد.

شیمشک همچنین اعلام کرد که آنها بدون اتلاف وقت کار روی برنامه میان مدت را آغاز خواهند کرد.

بیانیه حزب عدالت و توسعه با عنوان «گام‌های درست برای قرن ترکیه» که قبل از انتخابات و برنامه میان‌مدت سال‌های 2023-2025 اعلام شد نیز به‌عنوان راهنمایی است که شامل اولویت‌ها و سرفصل‌های اصلی سیاست اقتصادی است که باید دنبال شود. دوره بعدی در این زمینه انتظار می رود ابزارهای مورد استفاده برای دستیابی به اهداف، پروژه های اجرا شده و نقشه راه به طور دقیق توسط مدیریت جدید اقتصاد شکل گیرد.

گام های مقابله با تورم، تقویت بازار سرمایه و فضای سرمایه گذاری و کاهش کسری حساب جاری در دستور کار مدیریت جدید اقتصاد به ویژه وزارت خزانه داری و دارایی است.

به منظور اجرای یک اقتصاد با ثبات و قوی، مجموعه سیاست‌های قابل پیش‌بینی، شفاف و مؤثر با اراده سیاسی مصمم، «برنامه اقدام اقتصادی» به‌عنوان یک نقشه راه ۵ ساله اجرا می‌شود.
«مبارزه با تورم» و «رفاه اجتماعی» از اولویت ها هستند

موضوع اصلی دوره جدید مبارزه با تورم خواهد بود. علاوه بر این، هدف از آن حمایت از رفاه اجتماعی در طول مبارزات مذکور از طریق افزایش درآمد افراد کم درآمد، کارمندان دولت، کارکنان دولتی و بازنشستگان به ویژه افراد کم درآمد است.

پیش بینی می شود در میان مدت از ابزار سیاست های اقتصادی با رویکردی کل نگر برای کاهش تورم به زیر 25 درصد برای پایان سال 2023 و تک رقمی شدن مجدد تا پایان سال 2025 در راستای اهداف تعیین شده استفاده شود. در برنامه میان مدت

در راستای این هدف، تلاش خواهد شد تا با تقویت تولیدات کشاورزی، کارایی و برنامه ریزی لجستیکی از نوسانات قیمت مواد غذایی جلوگیری شود. به موازات سیاست‌های کاهش وابستگی خارجی به انرژی، رویکردی برای کاهش هزینه‌های انرژی بر خانوارها اتخاذ خواهد شد.
اقدامات لازم برای جلوگیری از افزایش اجاره بها انجام می شود

جلوگیری از افزایش بی رویه هزینه های اجاره بها که جایگاه مهمی در ترکیب هزینه های افراد کم درآمد دارد و ادامه طرح های مسکن اجتماعی برای این امر از جمله سیاست ها خواهد بود.

«رشد پایدار» نیز یکی از اهداف اولیه مدیریت اقتصاد نوین خواهد بود. در این راستا، پیش‌بینی می‌شود با هدف رسیدن به درآمد ملی 1.5 تریلیون دلاری و درآمد سرانه 16 هزار دلاری تا پایان سال 2028 با میانگین رشد سالانه 5.5 درصدی در کشور گام‌هایی برداشته شود. دوره 2024-2028.

اصلاحات ساختاری نیز اجرا خواهد شد که افزایش بهره وری کل عوامل را که مورد تقاضای دنیای تجارت است دائمی می کند.

هدف آن افزایش ظرفیت تولید و رشد مبتنی بر بهره وری از طریق هموار کردن راه برای سرمایه گذاری های بخش دولتی و خصوصی است.

با افزایش شدید اشتغال، نرخ بیکاری به تدریج کاهش خواهد یافت. در راستای هدف افزایش اشتغال به 36 میلیون نفر با 6 میلیون شغل اضافی و کاهش نرخ بیکاری به زیر 7 درصد تا سال 2028 انجام خواهد شد.
افزایش پس انداز لیر ترکیه حمایت خواهد شد

اقداماتی برای کاهش فشار تقاضای ارز بر قیمت های وارداتی از طریق کاهش کسری حساب جاری انجام می شود. ابزارهای مالی که باعث افزایش پس‌انداز به لیر ترکیه می‌شود، توسعه و حمایت خواهد شد.

در راستای اهداف سرمایه گذاری، اشتغال، تولید و صادرات برای ثبات قیمت، شیوه های اعتباری انتخابی با هزینه های مقرون به صرفه برای بخش واقعی ادامه خواهد یافت.

با توجه به زلزله‌های کوهرامان‌مراش که از آن به عنوان «فاجعه قرن» یاد می‌شود و هزینه‌های جدید مورد نیاز آن، برنامه‌ای جامع برای افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی در منابع مالی عمومی در نظر گرفته شده است.

مشوق‌ها و حمایت‌ها ساده‌سازی و بازسازی خواهند شد. برنامه حساب واحد مؤسسات خزانه داری بیشتر گسترش می یابد و ذخیره نقدی خزانه داری تقویت می شود.

از تحول دیجیتال در سیستم مالیاتی پشتیبانی می کند و مالیات سبز سازگار با محیط زیست را اجرا می کند.

یک نظام اصولی ایجاد می شود و سیاست های مالیاتی بر دو محور اصلی رشد و عدالت اجتماعی اجرا می شود.

سیاست‌های مالیاتی که مشارکت جوانان، زنان و گروه‌های محروم را در نیروی کار و کارآفرینی تشویق می‌کند در اولویت قرار می‌گیرد و مشوق‌های مالیاتی انتخابی و هدف‌محور ادامه خواهد یافت.

مالیات های موجود با در نظر گرفتن مکانیسم تنظیم کربن مرزی اتحادیه اروپا و تحولات در عرصه بین المللی در مورد تغییرات آب و هوایی تنظیم می شود، به طوری که کسانی که انتشار کربن کمتری دارند مالیات کمتری دریافت خواهند کرد.
شرکت های دولتی بازسازی می شوند و برای عرضه عمومی آماده می شوند

پرتفوی غیرمنقول مشمول محدوده و برنامه خصوصی سازی با استفاده از ابزارهای بازار سرمایه غیر از روش های کلاسیک خصوصی سازی ارزیابی می شود و درآمدهای اموال غیرمنقول عمومی و تأسیسات زیربنایی با شهروندان سرمایه گذار تقسیم می شود.

در این زمینه، ابزارهای بازار سرمایه در شیوه های خصوصی سازی مطرح می شود، شرکت های دولتی بازسازی می شوند و در چارچوب اصول حاکمیت شرکتی آماده عرضه عمومی می شوند.

سیستم جدیدی برای حمایت از سرمایه گذاری های بخش خصوصی به منظور کاهش بوروکراسی و ارائه راه حل های سریع برای مشکلات پیش آمده در فرآیند سرمایه گذاری اجرا خواهد شد. برای تسهیل و تسریع سرمایه گذاری های بخش خصوصی، یک "مرجع اختلاف سرمایه گذاری" ایجاد خواهد شد.
دوره تحول در معماری مالی

با پروژه مرکز مالی استانبول (IFC) که برای تبدیل استانبول به مرکز پیشرو در امور مالی و تجارت بین المللی افتتاح شد، یک اکوسیستم خدمات مالی واجد شرایط و چند بعدی ایجاد خواهد شد. گام هایی برای تحول و تنوع در حوزه مالی برداشته خواهد شد.

با تنوع بخشیدن به عناصر مالی غیربانکی، سهم بانکداری در بخش مالی به سطوحی نزدیک به معیارهای بین المللی خواهد رسید.

برنامه تقویت معماری مالی و زیرساخت انجام می شود و اقدامات در محدوده برنامه در 7 موضوع بازار سرمایه، بیمه، تامین مالی مشارکت، تامین مالی پایدار، فناوری های مالی، مدیریت ریسک و آموزش مالی اجرا می شود.

با اقدامات بازار سرمایه، بر تنوع ابزار، گسترش پایه، تقویت زیرساخت های قانونی، گسترش فرصت های نقدینگی و افزایش کارایی سرمایه گذاری خطرپذیر و افزایش جذابیت بازارهای سرمایه تاکید می شود.

کاربردهای فین تک در خدمات مالی گسترش یافته و کیفیت خدمات افزایش خواهد یافت.
طرح "هیئت مدیره" و "نظام رتبه بندی" مالی مشارکت

حوزه مالی مشارکت تقویت می‌شود، قانون مالی مشارکت مستقل در این چارچوب تهیه می‌شود، بخش مالی مشارکت که تحت قوانین مختلف تنظیم می‌شود، زیر یک سقف واحد جمع‌آوری می‌شود و هیئت مشورتی مرکزی طبق استانداردهای بین‌المللی اجرا می‌شود. کلیه بخشهای تحت تامین مالی مشارکت سامانه «رده بندی مالی مشارکت» اجرا می شود.

زیرساخت های نهادی بخش مالی تعمیق خواهد شد. در این زمینه، شیوه‌ها و روش‌های حسابرسی جدید با تمرکز بر «فناوری‌های نظارتی»، متناسب با اندازه، پیچیدگی و توسعه بخش مالی، اجرا خواهد شد.
فناوری و محیط زیست نقش کلیدی در تحول مالی ایفا خواهند کرد

مشارکت در بازارهای زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیتی (ESG) به منظور توسعه فرصت های تامین مالی پایدار تسریع خواهد شد.

در این زمینه، بانک توسعه و سرمایه گذاری و اگزیم بانک با در نظر گرفتن بهترین نمونه های بین المللی، تحت یک فرآیند اصلاحات نهادی قوی قرار خواهند گرفت.

در چارچوب هماهنگی با توافقنامه سبز اروپا، تدوین استراتژی، ساختار شرکت، مدیریت ریسک، گزارش‌دهی و فعالیت‌های پخش اطلاعات عمومی برای توسعه شیوه‌های بانکداری سبز انجام خواهد شد.

زیرساخت های فناوری به منظور جلوگیری از معاملات دستکاری و انحرافی بازار با اولویت حمایت از سرمایه گذاران و توسعه بازار سرمایه تقویت می شود.

سیستم ردیابی ریسک سرمایه‌گذاران به منظور پایش ریسک‌های سرمایه‌گذاران به صورت جامع و به اشتراک گذاشتن آن با ذینفعان بخش، با ساختاری مشابه مرکز ریسک در بانکداری اجرا می‌شود.

با ثبات سیاسی و اقتصادی، قابل پیش‌بینی بودن و سیاست‌های سرمایه‌پسند، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در حوزه‌های با فناوری پیشرفته و مولدتر افزایش می‌یابد و فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری بهبود می‌یابد.

منبع: doviz.com
پیشنهادات