اقدامات بانک مرکزی ترکیه چه تاثیری بر بازار دارد؟

6554
فرشید نورزاده

در حالی که اقدامات جدید بانک مرکزی بانک ها را مجبور به افزایش سپرده های لیری و کاهش سپرده های ارزی کرد. با بازکردن نرخ اسپرد در بانک ها سعی می شود از افزایش سپرده های ارزی مشتریان جلوگیری کند

در نهایت، بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) اعلام کرد که در چارچوب استراتژی لیره‌سازی، 5 درصد اضافی از ذخایر ارزی مورد نیاز برای بانک‌هایی که سهم سپرده‌های لیر کمتر از 60 درصد از کل سپرده‌ها دارند، اعمال می‌شود.

بر این اساس، بانک هایی که در صورت باقی ماندن سهم سپرده لیر زیر 50 درصد باید 7 درصد امنیت اضافی ایجاد می کردند، اکنون می توانند در صورت زیر 60 درصد، 7 درصد امنیت اضافی ایجاد کنند.

بانک مرکزی همچنین اعلام کرد: در صورت تجاوز از سقف ضریب سود مرجع در وام، بدهی اضافی اوراق از 90 درصد به 150 درصد افزایش یافت.

این اقدامات و اقدامات مشابه توسط CBRT در چارچوب استراتژی لیرییزاسیون باعث شد بانک ها نرخ سپرده ارزی خود را کاهش دهند و حساب سپرده ارزی ساکنان کشور کاهش یابد.

بر این اساس، مجموع سپرده‌های بخش بانکی در هفته منتهی به 31 مارس حدود 15 میلیارد لیره افزایش یافت و به 10 تریلیون و 227.7 میلیارد لیره رسید. اما در همین مدت سپرده‌های ارزی در بانک‌ها با کاهش 0.8 درصدی به 3 تریلیون و 984 میلیارد و 161 میلیون و 406 هزار لیره رسید.

در این مدت ذخایر ناخالص بانک مرکزی نیز کاهش یافت. در دو هفته، کاهش ذخایر به 4.5 میلیارد دلار رسید. به این ترتیب بخش قابل توجهی از سهم سپرده سعودی ها در ذخایر بانک مرکزی پاک شد.

با تاثیر اقدامات جدید انجام شده در دوره مذکور، علاقه شهروندان به استفاده از KKM افزایش یافت.

بر این اساس، حساب‌های سپرده و مشارکت لیره محافظت شده از یک تریلیون و 672.8 میلیارد لیره با افزایش 28.2 میلیارد لیره به یک تریلیون و 701 میلیارد لیره افزایش یافت. بنابراین، حساب های KKM به مدت 12 هفته به رشد خود ادامه دادند. افزایش حساب های KKM در 12 هفته به 328 میلیارد لیره رسید.

با این حال، در حالی که هدف برنامه KKM کاهش تقاضا برای ارز خارجی بود، شتاب صعودی در سود سپرده پس از استفاده از برنامه KKM شتاب گرفت. بر این اساس، با توجه به سیر افقی نرخ های وام تجاری، اسپرد سپرده ـ اعتبار تا هفته 10 اسفند رکوردشکنی کرد. به این ترتیب، در حالی که متوسط ​​نرخ سود سپرده های TL با سررسید حداکثر تا 3 ماهه در هفته 31 مارس به 29.2 درصد افزایش یافت. نرخ وام های تجاری که مدت ها به دلیل مقررات وضع شده ثابت بود، در مدت مشابه 14.8 درصد باقی ماند.

در حالی که انتظار می رفت تقاضای ارز پس از این تحولات کاهش یابد، روند قوی دلار/TL همانطور که توسط شرکت های سرمایه گذاری خارجی پیش بینی شده بود ادامه یافت. بر این اساس، نرخ ارز تا ساعت 12:30 امروز در 19.2579 به روند خود ادامه می دهد.

منبع:
پیشنهادات