افزایش تقاضا برای طلا باعث افزایش قیمت ها می شود

2695
فرشید نورزاده

علیرغم حل اختلاف محدودیت بدهی ایالات متحده، خطرات ژئوپلیتیکی و اقتصادی باعث افزایش تقاضا برای طلا توسط سرمایه گذاران فردی و بانک های مرکزی شده است. این تقاضا به عنوان عامل اصلی حمایت کننده از افزایش قیمت ها برجسته می شود.

اگرچه ایالات متحده فعلاً می تواند بدهی خود را مدیریت کند، اما این واقعیت که بدهی های این کشور در بلندمدت به بن بست می رسد نیز تمایل به دور شدن از دلار را در مقیاس جهانی افزایش می دهد. این وضعیت نه تنها سرمایه گذاران فردی، بلکه بانک های مرکزی را نیز وادار می کند تا ذخایر خود را متنوع کنند.

بانک های مرکزی در سراسر جهان نیز در حال برنامه ریزی برای گسترش بیشتر ذخایر طلای خود در بحبوحه خطرات ژئوپلیتیکی و اقتصادی فزاینده هستند.
آنها در سه ماهه اول 228 تن خریدند

بر اساس نظرسنجی شورای جهانی طلا (WGC) در سال 2023 بانک مرکزی ذخایر طلا، طلا همچنان توسط بانک های مرکزی ترجیح داده می شود.

بر این اساس، خالص خرید بانک های مرکزی جهانی در سال گذشته با 152 درصد افزایش به 1078 تن رسید. این افزایش نشان می دهد که علاقه به طلا ادامه دارد.

بانک های مرکزی نیز که در سه ماهه نخست امسال 228 تن خرید کرده اند، پیش بینی می شود تا 12 ماه آینده نیز به خرید خود ادامه دهند.

بر اساس نظرسنجی WGC که با مشارکت 59 بانک بین 7 فوریه تا 7 آوریل انجام شد، 71 درصد از بانک های مرکزی پیش بینی کردند که ذخایر طلای جهانی در 12 ماه آینده افزایش خواهد یافت.
عراق در یک روز 2 درصد به ذخایر خود اضافه کرد

بانک مرکزی عراق نیز هفته گذشته ذخایر طلای خود را نزدیک به 2 درصد در یک روز افزایش داد تا به عنوان بخشی از طرحی برای ذخیره تدریجی این فلز گرانبها که به عنوان پناهگاه سنتی در مواقع بحران اقتصادی دیده می شود. کوچوک از اقتصاد.

بر اساس اطلاعات مزین صباح، مدیر کل سرمایه گذاری بانک مرکزی، بانک مرکزی عراق با خرید 2.5 تن شمش در یک روز، ذخیره خود را به 132.73 تن افزایش داد.

صباح همچنین اظهار داشت: در چارچوب این استراتژی می توان طلای بیشتری را در نیمه دوم سال خریداری کرد.
لهستان نیز به فلز زرد روی می آورد

از سوی دیگر، بانک مرکزی لهستان برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته طلا خرید. این بانک در ماه آوریل 15 تن طلا به ذخایر خود اضافه کرد و مجموع دارایی های خود را به 244 تن رساند. این افزایش بزرگترین افزایش ذخایر طلای این کشور از اواسط سال 2019 تاکنون بوده است.
آخرین وضعیت ذخایر طلای CBRT

بانک مرکزی جمهوری ترکیه نیز تا چند روز گذشته ذخایر طلای خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده بود و به 33 درصد ذخایر ملی خود رسیده بود.

بر این اساس، CBRT با خرید 22 تنی خود پس از چین که با 25 تن خرید طلا در ماه فوریه بزرگترین خریدار بود، جلب توجه کرد.

با این حال، پس از افزایش نرخ دلار، CBRT خرید طلای خود را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

بر اساس آخرین اطلاعات، واردات طلای ترکیه از سوئیس در ماه آوریل با 1.5 تن متوقف شد.

بر اساس اطلاعات رسمی بانک مرکزی، ذخایر طلا در هفته 6 اردیبهشت ماه سال جاری با کاهش 800 میلیون دلاری به 41 میلیارد و 939 میلیون دلار رسیده است.

پس از کاهش تقاضای بانک مرکزی، هم فعالیت اونس طلا و هم حرکت صعودی دلار به عنوان عامل حمایت کننده از تقاضای فردی برای طلای گرمی برجسته شد.
قیمت طلای بازار بزرگ: قیمت طلا یک چهارم، طلای جمهوری

در آخرین روز معاملاتی هفته شاهد کاهش قیمت ها در بازار بزرگ پس از افزایش گرمی طلا در نرخ تابلو بود.

بر این اساس، طلای گرمی که با 0.55 درصد افزایش نرخ تابلویی به قیمت 1329 لیر معامله شد، در بازار بزرگ با 0.50 درصد کاهش، 1363 لیر قیمت گذاری شده است.

قیمت ربع طلا در بازار بزرگ پس از بسته شدن دیروز در سطح 2.244 لیر در روز جدید 2.233 لیر معامله می شود.

از سوی دیگر، نیم طلا در بازار بزرگ پس از تکمیل دیروز 4488 لیر 4466 لیر قیمت دارد.

از سوی دیگر طلای جمهوری پس از پایان روز گذشته در سطح 9222 لیر با قیمت 9183 لیر معامله می شود.

منبع: doviz.com
پیشنهادات