اردوغان سیزدهمین رئیس‌جمهور ترکیه شد

4114
فرشید نورزاده

رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه رجب طیب اردوغان را سیزدهمین رئیس‌جمهور کشور اعلام کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در پی شمارش بخش اعظم صندوق آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری و پیشتازی در آن، با مردمی که برای اعلام حمایت خود به محل اقامت وی در منطقه کسیکلی اوسکودار آمده بودند، دیدار و سخنرانی کرد. 

وی در سخنرانی خود ضمن سپاسگزاری از ملت ترکیه که عید دموکراسی را به ارمغان آوردند، اظهار داشت: از یکایک هموطنان کشورمان که بار دیگر مسئولیت اداره کشور را برای 5 سال آینده را به ما سپردند، تشکر می‌کنم.

اردوغان در ادامه برنده اصلی هر دو دور انتخابات را 85 میلیون مردم ترکیه دانسته و گفت: برنده امروز، فقط ترکیه است. امروز با هم درب‌های «قرن ترکیه» را گشودیم.

رئیس جمهور ترکیه همچنین تاکید کرد: بذر امید همه دوستانی که قلبشان با ما است را همه با هم به ثمر نشاندیم.

اردوغان  به سخنانش افزود: هیچ کس امروز شکست نخورده و همه 85 میلیون نفر برنده شده‌اند. اکنون زمان اتحاد و همبستگی حول اهداف و آمال ملی است.

رئیس جمهور ترکیه افزود: تله‌‌هایی که در ده سال گذشته علیه ترکیه گذاشته شده بود برای جلوگیری از پیروزی امروز بود. جلد مجلات آلمانی، فرانسوی و انگلیسی که برای تخریب اردوغان چاپ شده بود، امروز شکست خوردند.

وی در بخشی از سخنانش نیز به بازگشت پناهجویان سوری به کورشان اشاره کرده و گفت: تاکنون شرایط بازگشت امن و داوطلبانه حدود 600 هزار سوری به مناطق امن در سوریه را فراهم کردیم

رئیس جمهور ترکیه در این زمینه اضافه کرد: با پروژه‌های اسکان مجدد که با همکاری قطر انجام می‌دهیم، طی چند سال آینده شرایط بازگشت یک میلیون سوری دیگر را فراهم خواهیم کرد.

بنا به علام شورای عالی انتخابات ترکیه بر اساس شمارش آرای 99.43 درصد از کل صندوق‌های رای، رجب طیب اردوغان 52.14 درصد و کمال قلیچداراوغلو رهبر حزب جمهوری خلق و نامزد ائتلاف ملت 47.86 درصد آرا را کسب کرده‌‌اند و بنابر این آمار اردوغان سیزدهمین رئیس جمهور ترکیه اعلام شد.

 

منبع: Anadolu Ajansı
پیشنهادات