آنچه در دو هفته آینده در انتظار بازارها است: بازار سهام، دلار

3801
فرشید نورزاده

کارشناسان هشدار دادند که تا دور دوم ممکن است کاهش قابل توجهی در بورس وجود داشته باشد و نوسانات TL افزایش یابد.

در حالی که نتایج نامشخص در انتخابات ریاست جمهوری نشان داد که طیب اردوغان در پیش است، انتخابات به احتمال زیاد در دور دوم است، بانکداران به این نکته توجه کردند که نوسانات در بازارها در این روند اجتناب ناپذیر بوده و TL نیز می تواند در خطر.
حق بیمه ریسک از 600 امتیاز فراتر رفت

در حالی که بانکداران اعلام کردند که اولین واکنش به نتایج انتخابات را می توان در بازار CDS مشاهده کرد، حق بیمه ریسک اعتباری نسبت به دوره قبل از انتخابات به شدت افزایش یافت.

پس از انصراف محرم اینس از نامزدی قبل از انتخابات، سوآپ نکول اعتباری 5 ساله ترکیه برای اولین بار از دسامبر 2022، پس از انتظارات مبنی بر پایان انتخابات در دور اول، زیر 500 واحد پایه بود.

با این حال، اظهارات ینر رئیس YSK مبنی بر اینکه نرخ باز شدن صندوق های رای تا ساعت 21:45 99 درصد بود و احتمال برگزاری مجدد انتخابات دو هفته بعد، با توجه به صندوق های رای باز شده، افزایش حق بیمه ریسک را تسریع کرد.

بنابراین، حق بیمه ریسک اعتباری 5 ساله ترکیه (CDS) با 98 واحد افزایش به 603 سطح رسید.
اوراق بهادار دلاری کاهش یافت

پس از انتخابات ریاست جمهوری اردوغان که به احتمال زیاد به دور دوم راه یافت، بیش از 5 سنت کاهش یافت، اوراق قرضه دلاری ترکیه بیش از 5 سنت کاهش یافت.

بر اساس داده های Tradeweb، معاملات آتی سال 2034 با دلار 5.8 سنت کاهش یافت و کمی بالاتر از 95 سنت معامله شد که پایین ترین سطح از فوریه تاکنون است.
"نگرش اوگان تعیین کننده خواهد بود"

از سوی دیگر تحلیلگران با اشاره به اینکه مواضع اوغان که در دور اول بیش از 5 درصد آرا را کسب کرد، در دور دوم تعیین کننده خواهد بود، محاسبه کردند که ائتلاف مردمی 322 کرسی از مجلس 600 کرسی را به دست آورد. ، با توجه به نرخ رای فعلی.

در هفته آخر قبل از انتخابات، بازار سهام با افزایش شدید و کاهش ناگهانی سی دی‌اس همراه بود، با این انتظار که انصراف اینس از کاندیداتوری به نفع کاندیدای مخالف در دور اول منتج شود.

با این حال، هاکان آکباش، شریک موسس خدمات مشاوره استراتژیک، در بیانیه خود در مورد این موضوع گفت: "دو هفته آینده طولانی ترین دو هفته در تاریخ ترکیه خواهد بود و اتفاقات زیادی رخ خواهد داد. من انتظار دارم بورسا افت قابل توجهی داشته باشد. استانبول و نوسانات زیادی در TL. او گفت: "او به ادعای پیروزی در این روند ادامه خواهد داد، اما اردوغان در دور دوم برتری خواهد داشت. با این حال، بسیاری از اتفاقات ممکن است در دو هفته آینده رخ دهد."

از سوی دیگر دلار/TL روز را حوالی ساعت 19.65 صبح امروز آغاز کرد که این سطوح نسبت به سطوح قبل از انتخابات تغییر محسوسی نداشت.

بر اساس این داده ها، TL نسبت به دوره قبل از انتخابات 0.4 درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است، در حالی که از زمان زلزله 4 درصد و از ابتدای سال 4.5 درصد کاهش داشته است.

منبع: doviz.com
پیشنهادات